— Förstörelsen och förlusten av ukrainsk gasproduktion är betydande. Och att återställa produktionen kommer att ta lång tid, säger Serhij Koretskyj, vd på Naftogaz, till nyhetsbyrån AFP.
Enligt honom har Rysslands metodiska attacker mot gas- och energianläggningar börjat tidigare och mer intensivt än tidigare krigsvintrar, vilket bäddar för att årets vinter ”definitivt blir svårare”.
Ryska attacker har orsakat skador för motsvarande tio miljarder kronor på gasnätverket, skador som på vissa anläggningar kan ta ett par år att reparerar, enligt Naftogaz.
— Det enda syftet med dessa maniska terroristattacker mot gasinfrastrukturen är att ukrainarna ska få panik, att Ukraina ska bli utan gas, el och värme, säger Serhij Koretskyj till AFP.
Just nu är också stora delar av Ukraina i perioder strömlöst. I Kiev är runt 50 procent av hushållen utan el.
”Situationen i Kiev är fortfarande en av de svåraste”, skriver Ukrainas energidepartement på Telegram.
Det handlar om kontrollerade avbrott som görs i förebyggande syfte enligt ett schema för att avlasta det pressade systemet.




