Nyheter24
Annons

Premiärministern öppnar för strängare vapenlagar

Publicerad: 15 dec. 2025, kl. 04:17
Människor vid en minnesplats vid Bondi Beach. Foto: Mark Baker/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

Polisen

— Regeringen är förberedd på att vidta vilken åtgärd som än krävs. I det ingår behovet av strängare vapenlagar, säger Anthony Albanese under en presskonferens på måndagen.

Premiärministern ska lägga fram ämnet på dagordningen under ett möte i den nationella regeringen på måndagseftermiddagen. Strängare vapenlagar innefattar enligt premiärministern bland annat begränsningar gällande antalet vapen som en person kan få licens för och översyn av vapenlicenser över tid.

— Människors omständigheter kan förändras. Människor kan radikaliseras över tid. Vapenlicenser bör inte gälla för evigt, säger Albanese.

New South Wales premiärminister Chris Minns sade tidigare under dagen att terrordådet aldrig får återupprepas.

— Det kräver lagstiftning. Det innebär att lägga fram ett lagförslag till parlamentet så att – för att vara rakt på sak – det blir svårare att få tag på de här fruktansvärda vapnen som det inte finns någon praktisk användning för i vårt samhälle, säger Chris Minns under en presskonferens på måndagen.

Terrorattacken på tursitstranden Bondi Beach i Sydney utfördes av två män, far och son, 50 respektive 24 år gamla. 50-åringen hade haft vapenlicens i tio år och ägde sex vapen. Det är de vapnen som tros ha använts i dådet.

— Om du inte är lantbrukare, om du inte håller på med jordbruk, varför behöver du då de här massiva vapnen som försätter allmänheten i fara och gör livet farligt och svårt för polisen i New South Wales?, fortsätter Minns.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons