Nyheter24
Annons

Hundratals meter dinosauriefotspår hittade – rekordstort fynd

Publicerad: 18 dec. 2025, kl. 05:01
Uppdaterad: 18 dec. 2025, kl. 09:27
De sensationella dinosauriefotspåren presenterades på en presskonferens i Milano. Genrebilder. Foto: Gustav Sjöholm/TT/Seth Wenig/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Spåren, som är över 200 miljoner år gamla, upptäcktes i nationalparken Stelvio, i ett område mellan städerna Bormio och Livigno.

— Den här uppsättningen dinosauriefotspår är en av de största samlingarna i hela Europa, i hela världen, säger Attilio Fontana, regionpresident för Lombardiet i norra Italien, på en presskonferens.

Italienska experter studerar platsen

Det var naturfotografen Elio Della Ferrera som i september upptäckte avtrycken i en nästan vertikal klippsluttning. Vissa mätte upp till 40 centimeter i diameter.

Della Ferrera kallade in paleontologen Cristiano Dal Sasso från Milanos naturhistoriska museum, som satte ihop ett team av italienska experter för att studera platsen.

"Det är ett betydande vetenskapligt arv. De parallella promenaderna är tydliga bevis på att hjordar rör sig synkront, och det finns också spår av mer komplexa beteenden, såsom grupper av djur samlade i en cirkel, kanske för försvar", skriver Dal Sasso i ett pressmeddelande.

Den enorma samlingen fotspår upptäcktes i nationalparken Stelvio i norra Italien.
Den enorma samlingen fotspår upptäcktes i nationalparken Stelvio i norra Italien.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons