Surfare och simmare tog sig ut i vattnet vid Bondi Beach, och en tyst minut hölls.
15 personer sköts till döds när två män i söndags öppnade eld mot ett chanukkafirande på Bondi Beach.
Australiens premiärminister Anthony Albanese uppger att man har deklarerat söndagen en vecka efter dådet som en dag för reflektion, för att hedra offren. Han uppmanar folk att hålla en tyst minut.
— Vi uppmanar människor runt om i Australien att tända ett ljus vid 18.47 – precis en vecka sedan attacken skedde – som en handling i stillhet för att minnas, med familj, vänner eller nära och kära, säger han i ett tal under fredagen.
Enligt Albanese ska man genomföra den största insatsen för återköp av vapen sedan 1996, då insatser gjordes efter en skjutning i tasmanska Port Arthur där 35 personer dödades.
— De fruktansvärda händelserna i Bondi visar att vi behöver få bort fler skjutvapen från våra gator, säger han.
I insatsen ska överskott, nyligen förbjuda och olagliga skjutvapen återköpas, enligt premiärministern.

.jpg)
.jpg)

