Nyheter24
Annons

Stor oro för krigskonsekvenser i Venezuela

Publicerad: 20 dec. 2025, kl. 18:12
En humanitär katastrof hotar Venezuela om ett krig med USA bryter ut, säger Brasiliens president Luiz Inácio Lula da Silva. Arkivbild. Foto: Misper Apawu/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Den brasilianska presidentens utspel om ”en humanitär katastrof” kom i samband med att tullunionen Mercosur inledde ett toppmöte i brasilianska staden Foz do Iguaçu på lördagen.

USA har intensifierat militära angrepp mot bland annat fartyg från Venezuela, som enligt USA har smugglat narkotika. Dessutom har grupper som uppges stå Venezuelas totalitäre ledare Nicolás Maduro nära satts upp på USA:s terrorlista. USA har också förstärkt sin militära närvaro utanför Venezuelas kust.

Maduro hävdar att USA försöker störta honom.

Brasiliens president, med politisk hemvist på vänsterkanten, valde att indirekt anklaga utländska makter för att påverka utvecklingen i latinamerikanska länder.

— Fyra decennier efter Falklandskriget så hotas den sydamerikanska kontinenten åter av militär närvaro, sade president Lula med hänvisning till kriget mellan Storbritannien och Argentina om Falklandsöarna 1982.

Splittringen inom tullunionen Mercosur var dock tydlig när medlemslandet Argentinas ledare Javier Milei hyllade den amerikanske presidenten Donald Trumps påtryckningar på Venezuela för att ”befria befolkningen i Venezuela” i sitt tal direkt efter den brasilianske ledarens öppningsanförande.

Venezuela har tillfälligt stängts av från Mercosur.

President Trump sade i en intervju med mediebolaget NBC tidigare i veckan att han inte utesluter att ett krig kan utbryta mellan USA och Venezuela.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Trump utesluter inte krig – Lula varnar för katastrof