Påven och kardinalerna ska mötas i ett så kallat konsistorium den 7–8 januari. Enligt Vatikanen ska mötet ”vara inriktat mot att ta fram gemensamma bedömningar och ge stöd och råd till den helige fadern i utövandet av hans upphöjda och viktiga ansvar i styret av den universella kyrkan”.
Leo XIV:s företrädare påve Franciskus förlitade sig huvudsakligen på en liten grupp av 8–9 handplockade kardinaler som rådgivare. För Leo XIV blir konsistoriet i januari hans första möjlighet sedan han tillträdde som påve i maj att staka ut riktlinjerna för den katolska kyrkan.
Runt om i världen finns över 2o0 kardinaler, men bara omkring 120 har rätt att rösta i valet av påve. Den svenske kardinalen Anders Arborelius var en av dem som deltog i det hemliga arbetet med att utse Leo XIV till påve.

.jpg)


.jpg)