USA:s president Donald Trump har tidigare påstått att Nigeria utsätter kristna i landet för hot och angrepp som närmast liknar ”folkmord”. Trump varnade i samband med anklagelserna med att militära åtgärder kunde komma att sättas in mot Nigeria.
Nigerias regering nekar till anklagelserna och oberoende mänskliga rättighetsorganisationer har ifrågasatt påståendena. Kristna högergrupper i USA och Europa har däremot ställt sig bakom anklagelserna.
Osämjan har övervunnits genom diplomatiska kontakter mellan de två länderna enligt Nigeria, bland annat sedan en amerikansk kongressdelegation besökt landet.
— Det senaste diplomatiska grälet med USA har i stort sett avklarats genom bestämt och respektfullt arbete som kulminerat i en förstärkt relation mellan USA och Nigeria, sade den nigerianske informationsministern Mohammed Idris på en presskonferens på måndagen.
Washington DC har dock valt att behålla Nigeria på en lista med länder som granskas för brott mot religionsfriheten.
Våldsamheter sargar delar av Afrikas folkrikaste land, bland annat genom återkommande attacker från islamistiska terrorister. I dessa dåd är ofta både muslimska och kristna offer.


.jpg)

