Trump säger till tidskriften The Atlantic att han inte kommer tolerera Rodríguez i hans ögon uppstudsiga motstånd mot USA:s tillfångatagande av president Nicolás Maduro.
Hans ton mot Venezuelas interimsledare är något hårdare än sin utrikesminister Marco Rubios ord tidigare på söndagen. Han sade till CBS att:
— Vi kommer att bedöma dem (ledarskapet) utifrån vad de gör. Inte vad de säger utåt, eller vad de har gjort tidigare, utan vad de gör framöver. Så vi får se, säger han.
I lördags uteslöt president Donald Trump varken fler attacker eller ens en markinvasion. Men Rubio sade att USA kan utöva stort inflytande på Venezuela genom att hålla fast sitt struptag på den för landet så viktiga oljeexporten.
— Om de inte tar rätt beslut kommer USA att bibehålla sin kontroll för att säkerställa att våra intressen skyddas. Och det inkluderar oljesanktionerna, säger han.
Till NBC:s ”Meet the press” sade han också att USA också kommer att fortsätta attackera alla båtar som misstänkts smuggla narkotika.
— Vi är i krig med drogkartellerna, inte mot Venezuela.
Delcy Rodríguez lovade i sitt tv-sända tal på lördagen motstånd mot USA och krävde att Maduro släpps.
— Det som har gjorts mot Venezuela är barbariskt, sade hon.




