Nyheter24
Annons

Trump bjuder in Petro till Vita huset – efter hoten

Publicerad: 9 jan. 2026, kl. 20:56
Colombias president Gutavo Petro. Arkivbild. Foto: Fernando Vergara/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

— Det låter bra i mina öron, sade Donald Trump till reportrar ombord Air Force One häromdagen.

Kommentaren var ett svar på en fråga huruvida USA kan komma att ingripa i Colombia efter attacken mot Venezuela – där man tillfångatog ledaren Nicolás Maduro och hans fru natten mot den 3 januari – och föregicks av hätska utspel där Petro beskrevs som ”en sjuk man som gillar att tillverka kokain”.

Tidigare i veckan kom så en inbjudan till Colombias president via telefon och på fredagen bekräftade Trump att Petro besöker Vita huset i februari.

”Jag ser fram emot att ha ett möte med Gustavo Petro, Colombias president, i Vita huset, första veckan i februari”, skriver den amerikanske presidenten i ett inlägg på sin plattform Truth Social, men tillägger att ”kokain och andra droger måste stoppas från att nå USA”.

Bekräftelsen av mötet kom kort efter det att Petro i ett inlägg på X meddelat att han talat i telefon med Venezuelas interimspresident Delcy Rodriguez.

”Jag har bjudit in Venezuelas nuvarande president att arbeta tillsammans med oss på det här området”, skriver Petro och efterlyser en gemensam ansträngning i syfte att besegra smugglarna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons