Nyheter24
Annons

Grönland drar röd linje mot Trump: Vi väljer Danmark

Publicerad: 22 jan. 2026, kl. 17:11
Grönlands regeringschef Jens-Frederik Nielsen under presskonferensen. Foto: Mads Claus Rasmussen
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Nielsen vet inte exakt vad den amerikanske presidenten Donald Trump och Natochefen Mark Rutte kommit överens om, säger han på en internationell presskonferens i Nuuk på Grönland.

Men han slår fast att bara Grönland och Danmark har mandat att förhandla om Grönland – ord som också kom från Danmarks statsminister Mette Frederiksen tidigare på dagen.

Det grönländska styret för gärna en dialog med utomstående parter, säger han och öppnar för förhandlingar ”om en massa saker”. Men öns suveränitet är en röd linje.

— Den får ingen överträda.

Däremot ser han gärna en ökad militär närvaro på Grönland.

— Vi vill öka säkerheten i Arktis med viktiga initiativ, inklusive en permanent Nato-styrka på Grönland.

Han duckar dock frågor om både Donalds Trump planer på att bygga en ”gyllene kupol” – som försvar mot luftattacker – och presidentens ord om att USA ska få tillgång till mineraler. Men att Trump dragit tillbaka sitt militära hot mot Grönland säger han är bra, i synnerhet efter en ”oacceptabel retorik”.

— Fram till i går kväll kunde vi inte utesluta någonting.

Alla ord till trots har ingenting förändrats, konstaterar han under den välbesökta presskonferensen, där många av världens stora mediehus var på plats.

— Jag tror att alla som någonsin har satt sin fot på Grönland vet vad vår ståndpunkt är. Men jag säger det igen: Grönland vill fortsätta vara en del av kungariket Danmark, säger Nielsen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons