Nyheter24
Annons

Meloni ny maktfaktor i EU – kan ta över efter von der Leyen

Publicerad: 9 feb. 2026, kl. 11:05
Italiens premiärminister Giorgia Meloni vid ett regeringsmöte med Albanien i höstas. Arkivbild. Foto: Mauro Scrobogna/La Presse/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Både Italien och Frankrike satte ned foten mot EU:s omdiskuterade handelsavtal med Mercosur-länderna i Sydamerika när beslutet skulle tas i december.

Men det var Italien som sedan löste frågan. Premiärminister Meloni ringde upp Brasiliens president Lula da Silva och lovade ett framtida klartecken.

Italien blev också avgörande för hur EU skulle ordna det ekonomiska stödet till Ukraina. När Meloni gav flankstöd till Belgiens motstånd mot att använda frysta ryska tillgångar fick de övriga ge med sig och till sist enas om ett separat EU-lån i stället.

Glada leenden hos Brasiliens vänsterpresident Lula da Silva och Italiens högerpremiärminister Giorgia Meloni vid ett G7-toppmöte sommaren 2024. Arkivbild.
Glada leenden hos Brasiliens vänsterpresident Lula da Silva och Italiens högerpremiärminister Giorgia Meloni vid ett G7-toppmöte sommaren 2024. Arkivbild.

Trump och Orbán

Meloni är dessutom en av de ledare i EU som har allra bäst kontakt med USA:s president Donald Trump och hans administration.

Annons

Till skillnad från en annan Trumpvän, Ungerns Viktor Orbán, står hon samtidigt stadigt på Ukrainas sida i synen på Rysslands anfallskrig.

Allt bidrar till att göra henne mer och mer intressant för EU:s övriga stats- och regeringschefer.

Senast var det Tysklands förbundskansler Friedrich Merz som öste beröm över samarbetet under ett besök i Rom.

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kramar om Italiens premiärminister Giorgia Meloni efter deras möte i Rom den 23 januari. Arkivbild.
Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kramar om Italiens premiärminister Giorgia Meloni efter deras möte i Rom den 23 januari. Arkivbild.

”Närmare än någonsin”

”Vi kan slå fast att Tyskland och Italien står närmare varandra under 2026 än någonsin tidigare i vår gemensamma historia”, sade Merz på presskonferensen efteråt – vilket dock fick en och annan att skruva på sig med tanke på den närhet som fanns mellan Berlin och Rom under ”stålpakten” mellan Adolf Hitler och Benito Mussolini 1939-43.

Annons

Merz ord är ändå bevis på hur Italien gått från notoriskt problemland till en maktfaktor i EU. Ekonomin är visserligen fortfarande darrig, men budgetunderskott och statsskuld är på väg ner och arbetslösheten en bra bit lägre än i exempelvis Sverige.

Opinionsläget är dessutom ovanligt stabilt: efter 3,5 år vid makten står de tre regeringspartierna på så gott som samma siffror som i valet 2022.

Att ytterhögerpartiet Lega hotas av inre gräl och splittring kompenseras gott och väl av en mindre, men tydlig, uppgång för Melonis egna högernationalistiska parti, Italiens bröder.

Hyllad av Sverige

Meloni får också goda betyg i EU, framför allt från andra högerregeringar som den svenska. Hennes fokus på en tuffare migrationspolitik får dessutom stöd av många S-regeringar, som i Danmark.

Annons
Italiens premiärminister Giorgia Meloni och Danmarks statsminister Mette Frederiksen i samspråk under det extrainsatta EU-toppmötet i Bryssel den 22 januari. Arkivbild.
Italiens premiärminister Giorgia Meloni och Danmarks statsminister Mette Frederiksen i samspråk under det extrainsatta EU-toppmötet i Bryssel den 22 januari. Arkivbild.

Italien har också varit pådrivande för att dra ned på tidigare klimatåtgärder, som till exempel förbudet mot nya bensinbilar från 2035. Det gillas inte minst bland EU-länder i öster, som Tjeckien, Ungern och Slovakien.

Med sydgrannen Spanien är däremot relationen mer komplicerad. Meloni stöttar öppet ytterhögern i Vox gentemot S-regeringen under premiärminister Pedro Sánchez.

”Stolt över att välkomna en god vän som förändrar Italien och världen”, skrev Vox-ledaren Santiago Abascal på X efter ett möte i januari.

Tar över i Bryssel?

Sommaren 2024 var Meloni en av få oppositionella stats- och regeringschefer när topposterna i Bryssel skulle fördelas efter senaste EU-valet. Då markerade hon sitt missnöje med att lägga ned sin röst om fortsatt mandat som kommissionsordförande för Ursula von der Leyen.

Annons

Nästa gång kan det mycket väl vara Meloni själv som är huvudkandidat till den posten.

Redan i fjol somras siade ansedda tankesmedjan ECFR om en utveckling där Europa glider allt mer åt höger och tyske Merz i augusti 2029 får bjuda in till G8-toppmöte i Dresden med Jordan Bardella som president i Frankrike och Nigel Farage som premiärminister i Storbritannien.

Och Giorgia Meloni som alldeles nyutnämnd ordförande i EU-kommissionen.

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen och Italiens premiärminister Giorgia Meloni på ett toppmöte om Afrika i Rom i fjol somras. Arkivbild.
EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen och Italiens premiärminister Giorgia Meloni på ett toppmöte om Afrika i Rom i fjol somras. Arkivbild.

Fakta: Giorgia Meloni

Giorgia Meloni (född 1977) är Italiens premiärminister sedan den 22 oktober 2022, då hennes högernationalistiska parti, Italiens bröder, bildade en koalition med konservativa Heja Italien och ytterhögerpartiet Lega.

Meloni var själv en av grundarna av Italiens bröder 2012, efter att tidigare ha representerat nationalistiska Nationella alliansen. Hon valdes in i parlamentet 2006 och var ungdomsminister 2008–11 i en av förre premiärministern Silvio Berlusconis regeringar.

Meloni är uppvuxen i Rom med en ensamstående mamma och två år äldre systern Arianna – som är gift med Italiens jordbruksminister Francesco Lollobrigida.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons