— Försök att attackera Hamad Interational Airport har gjorts, alla avvärjdes, säger presstalespersonen Majed al-Ansari vid Qatars utrikesdepartement.
Han lägger till att det rörde sig om robotattacker och att dessa skjutits ner. Men de senaste dagarnas iranska anfall mot det gasrika landet kommer inte ”passera obesvarade”, lovar al-Ansari.
Vidare meddelas att Qatar i nuläget inte kommunicerar med Iran, som attackerades av Israel och USA i helgen och nu genomför motanfall på bred front.
I närliggande Förenade arabemiraten har vrakdelar från en nedskjuten drönare orsakat en brand i ett oljeindustriområde i Fujairah, enligt lokala myndigheter. Elden kunde bekämpas och inga människor uppges ha skadats.
Drönaren beskrivs som en del av ett iranskt motanfall.
Parallellt rapporteras Frankrike ha sänt upp stridsflyg av typen Rafale över Förenade arabemiraten. Detta för att skydda flott- och flygbaser mot iranska attacker, meddelar utrikesminister Jean-Noël Barrot.
I helgen träffades en hangar på en fransk bas av en drönare.
Luftanfall rapporteras även från grannlandet Oman där en drönare träffade en bränsletank i hamnen Duqm som började brinna. Inga människor uppges ha skadats.




