”Den mest lämpliga kandidaten, som godkänts av majoriteten av expertrådet, har fastställts”, säger Mohsen Heydari, representant från provinsen Khuzestan, enligt den regimtrogna nyhetsbyrån Isna.
En annan medlem, Mohammad Mehdi Mirbagheri, bekräftade i en video från nyhetsbyrån Fars att man nått "en fast åsikt som återspeglar majoritetens uppfattning”.
Ali Khameneis son, 56-årige Mojtaba Khamenei, har pekats ut som en trolig efterträdare och favorit.
USA:s president Donald Trump har i en intervju med Axios sagt att han vill ha inflytande över vem som blir Irans nästa ledare och att han anser att Mojtaba Khamenei är ”oacceptabel”.
Israels militär har varnat för att ”alla efterträdare och alla som försöker utse en sådan” kommer att utgöra militära mål.
Den nye ledaren blir den tredje i raden sedan den islamska revolutionen 1979 – som i princip gjorde Iran till en religiös diktatur. Expertrådet består av 88 religiösa ledare.




