Mötet mellan Trump och regeringen hålls i Vita huset på onsdagen, rapporterar Sky News.
Under helgen sade Trump att förhandlingar pågick om de sista detaljerna i ett förslag till fredsavtal. En iransk talesperson uppgav samtidigt att parterna hade kommit överens om ett ramverk.
Iran biträdande utrikesminister Ali Baqeri Kani upprepar på onsdagen budskapet att frågan om höganrikat uran inte ingår i de pågående samtalen med USA, rapporterar nyhetsbyrån Fars.
Irans underrättelsedepartement uppger att det fått tillgång till underrättelser om att USA och Israel försöker ”intensifiera det ekonomiska trycket” i Iran, skapa splittringar och utföra sabotage, rapporterar AFP.
”Fienden strävar nu med andra medel efter att störta och dela upp landet, ett mål som man öppet deklarerade i början av det senaste kriget, men misslyckades med att uppnå genom militära angrepp”, skriver departementet i ett uttalande som sprids i iranska medier.




