Nyheter24
Annons

Turister varnas för resor till populära semesterparadiset

Publicerad: 7 apr. 2026, kl. 15:28
Kanarieöarna, resvaska
Blir det någon resa i vår eller sommar? Foto: Marianne Løvland/NTB/TT & Anders Wiklund/TT

Är det något land svenskarna älskar att semestra i så är det Spanien. Det märks på Tickets lista över vilka resmål som dominerade 2025, för då hamnar Malaga, Gran Canaria, Barcelona och Mallorca på topp tio. 

Fuerteventura. 	Foto: Mindaugas Kulbis/AP/TT
Fuerteventura. Foto: Mindaugas Kulbis/AP/TT

Hit reste svenskarna 2025

  1. Malaga 
  2. Alicante 
  3. London 
  4. Bangkok 
  5. Gran Canaria
  6. Barcelona 
  7. Mallorca 
  8. Amsterdam 
  9. Paris 
  10. Rom 

Källa: Ticket

16 miljoner besökte Kanarieöarna 2025

Sitter du och funderar på resmål inför semestern just nu, så kan det vara att ta en extra funderar innan du bokar en resa till Kanarieöarna. 

Annons

Den spanska ö-gruppen som består av sju större öar: Gran Canaria, Teneriffa, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera och El Hierro, har länge varit ett populärt resmål och besöks varje år av runt 16 miljoner turister. 

Under flera år har ett missnöje pyrt hos befolkningen i semesterparadiset, och många har fått nog av exploateringen. Mängder av demonstrationer har hållits och ett krav på turistskatt har ställts.

Stränderna är överfulla och trafiken tätare, men massturismen påverkar även miljön genom vattenbrist och sopor och föroreningar längs kusten.

Dessutom har priserna på bostäder skenat vilket gör det svårt för de lokala invånarna att hitta boende till rimliga priser, skriver Canarian Weekly. 

Annons
Kanarieöarna är välbesökt, kanske för välbesökt. Foto: Christine Olsson/TT
Kanarieöarna är välbesökt, kanske för välbesökt. Foto: Christine Olsson/TT

Välkända resesajten Fodor har placerat Kanarieöarna på sin Nej-lista över destinationer för 2026. Fodor har skrivit om resor sedan 1936 och ger varje år ut en lista över resmål som de anser behöver en paus från turism. 

Anledningen till att Kanarieöarna kvalade in där i år är just överturismen, dess påverkan på miljön och de växande protesterna. 

Vill du som turist boka en resa till den spanska ögruppen så är det fritt fram och många kommer fortsätta vallfärda dit, men det kan vara läge att ta sig en funderare kring de varningsklockor som ringer.   

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Turister varnas för resor till populära semesterparadiset