USA:s president Donald Trump överväger allt mer att återuppta militäroperationer i Iran i takt med sin växande frustration över förhandlingarna med landet, uppger källor med insyn för CNN.
Missnöjet grundar sig enligt källorna framför allt i Irans fortsatta blockad av Hormuzsundet samt bristande eftergifter i kärnenergifrågan.
Trumpstyret uppges nu bestå av olika läger som förespråkar olika vägar för hur landet ska gå framåt. Vissa argumenterar för att sätta högre press på Iran – med bland annat riktade attacker i syfte att försvaga det iranska styret – medan flera andra vill fortsätta försöka med en diplomatisk lösning, enligt källuppgifterna.
Trump: ”Vapenvilan är som svagast just nu”
Presidenten har vid upprepade tillfällen hotat med att återuppta bombningarna, med fokus på infrastruktur och energi, om diplomatin misslyckas. Han ska under måndagen ha träffat sitt nationella säkerhetsråd för att diskutera nästa steg, däribland möjligheten att återuppta de militära attackerna mot Iran, enligt uppgifter till nyhetssajten Axios.
Så sent som på söndagen avfärdade Trump Irans svar på USA:s fredsförslag som ”helt oacceptabelt” och uppgav på måndagen att ”vapenvilan är som svagast just nu”.




