Nyheter24
Annons

Løkke säger nej – ny dansk jakt på regering

Publicerad: 22 maj 2026, kl. 13:19
Uppdaterad: 22 maj 2026, kl. 19:48
Moderaternes partiledare Lars Løkke Rasmussen lämnar regeringsförhandlingarna i centrala Köpenhamn på fredagen. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau/TT

Den kallades VLAK, högerlutande Venstres, Liberal Alliances och Konservatives tänkta minoritetsregering med stöd av invandringskritiska Danmarksdemokraterne och mittenpartiet Moderaterne. Men planerna gick i kras när Moderaternes ledare Lars Løkke Rasmussen inte ville ställa sig bakom en sådan borgerlig regering.

— Det här är saker som kräver politiska diskussioner. Jag tycker inte att jag har ödslat tid. Jag har arbetar dygnet runt de senaste veckorna, säger Troels Lund Poulsen på en presskonferens.

Venstres partiledare Troels Lund Poulsen ger upp sina försök. Bild från tidigare i veckan.
Venstres partiledare Troels Lund Poulsen ger upp sina försök. Bild från tidigare i veckan.

Ny chans för Frederiksen?

Troels Lund Poulsen ska under fredagskvällen träffa kung Frederik X på Amalienborg för att formellt meddela sitt beslut.

Annons

Enligt såväl DR som TV2 kommer kungen under lördagen att ta emot partiledarna för att sedan ge en ny partiledare uppdraget att bilda regering.

Antagligen blir det avgående statsminister Mette Frederiksen (S) som får en ny chans. Hon försökte i över en månad bilda regering, men gav upp i början av maj.

Lars Løkke Rasmussen kommer åtminstone ge henne sin röst när han får frågan av kungen.

— Det känns rätt att det blir en regering med Mette Frederiksen som statsminister, säger han till TV2.

Hård högerkritik

Fredagens uppbrott i förhandlingarna kom när Lars Løkke Rasmussen under ett möte med Venstre-ledaren uppmanande honom att försöka bilda en mittenregering.

Annons

— Vi kan konstatera att han inte har kunnat eller velat det. Vi har i stället ombetts att stödja en minoritetsregering som baseras på yttersta högerkantens politik, sade Løkke enligt DR innan han enligt egen utsago åkte hem.

Från högerhåll är kritiken hård.

Konservatives gruppledare Mette Abildgaard skriver på X att ”De borgerligt sinnade är de stora förlorarna i kväll” medan Danmarksdemokraternes ledare Inger Støjberg på plattformen skriver att Løkke ”vänder sig mot yttersta vänstern”.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons