Marius Borg Høiby, som i norska medier ofta kallas “bonusprinsen”, har varit frihetsberövad misstänkt för flera våldtäkter och har begärt att bli släppt med fotboja i väntan på dom, något Nyheter24 tidigare rapporterat om.
I Oslo tingsrätt beskrev han sin situation som pressad och lyfte särskilt fram sin familj.
– Min familjs situation är svår nog som det är. Jag vill ut och finnas där för min mamma, som är allvarligt, allvarligt sjuk, sade Høiby i Oslo tingsrätt under måndagseftermiddagen.
Möte med Mette-Marits läkare
Under förhandlingarna framkom också att Høiby tidigare fått tillfällig permission i några timmar för att delta i ett möte med kronprinsessan Mette-Marits läkare på kronprinsparets residens Skaugum.
Mette-Marit har nyligen satts upp på väntelista för lungtransplantation efter att hennes lungfibros förvärrats, något som väckt stor uppmärksamhet i Norge.
LÄS MER: Mette-Marit besökte sin häktade son
Skulle släppas ut från häktet – åklagare satte stopp
Kort efter förhandlingarna rapporterade VG att Høiby nu har släppts ur häktet.
Beslutet innebär att han inte längre är frihetsberövad, men rättsprocessen mot honom fortsätter.
Åklagaren överklagade vilket betyder att han inte friges förrän högre instans prövat frågan.




