Nyheter24
Annons

Iransk ilska mot USA:s "atomutpressning"

Publicerad: 14 apr. 2010, kl. 09:40
Uppdaterad: 17 apr. 2010, kl. 15:07
Irans utrikesminister Manouchehr Mottaki. Foto: Salvatore Di Nolfi/Ap/Scanpix

Iran har lämnat in ett formellt klagomål till FN eftersom de anser att USA ägnar sig åt utpressning kring kärnkraft- och atomfrågan.

Det är sedan Barack Obama meddelat att kärnvapen bara får användas mot andra kärnvapennationer - med undantag för Iran och Nordkorea som får attackeras med kärnvapen även om de inte själva har några - som Iran reagerar.

– USA har, på ett illegitimt sätt, identifierat en nation utan kärnvapen som målet för sina atombomber och gör upp militära planer utifrån detta, skriver Irans FN-ambassadör i ett brev till FN, enligt AFP.

Iran menar också att USA:s utrikesminister Hillary Clinton och försvarsminister Robert Gates vid flera tillfällen uttalat "implicita hot" om att använda kärnvapen mot Iran.

Iran skriver i brevet att de är hängivna målet att arbeta mot en kärnvapenfri värld.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons