Nyheter24
Annons

Björnar äter dödas kroppar

Publicerad: 27 okt. 2010, kl. 18:20
Uppdaterad: 24 okt. 2019, kl. 16:44
Björnar härjar på ryska kyrkogårdar. Bilden har dock inget samband med artikeln. Foto: Blackburn.com

Desperata björnar festar på lik.

SYKTYVKAR. På långt håll såg det ut som att en stor man i päls böjde sig över graven i vemod över att en älskad anhörig gått bort.

Men när de två kvinnorna i den ryska byn Vezhya Tchova, i Komiprovinsen nära Arktis, närmade sig insåg de att det i själva verket var en björn som festade på ett lik han grävt upp på kyrkogården.

Ryska björnar har - efter en torr sommar - blivit så desperata att de livnär sig på de dödas kroppar på kyrkogårdar i bebodda områden, uppger Guardian.

Björnens traditionella näring - svamp, bär och grodor - har försvunnit.

Händelsen i Vezhnya Tchova inträffade i lördags. De chockade kvinnorna skrek ut, panikslagna, och skrämde iväg björnen till skogs.

Vid gravplatsen han precis lämnat såg de en vedervärdig scen - det redan döda offrets kläder låg utspridda bland blommor och nedvälta gravstenar, skriver den ryska tidningen Moskovsky Komsomelets.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons