MONTEVIDEO. Uruguay kan bli världens första land att sälja statligt marijuana. Snart kommer nämligen ett lagförslag om cannabislegalisering att skickas in till kongressen, rapporterar Huffington Post.
Initiativet tas i hopp om att motarbeta den växande drogkriminaliteten.
– Vi skiftar mot en striktare kontroll av distribution och produktion av den här drogen. Det är en strid på båda sidor: både konsumtionen och drogtrafiken. Vi tror att förbudet av en del droger skapar fler samhällsproblem än drogen själv, sa Uruguays försvarsminister Eleuterio Fernandez Huidobro.
"Kommer inte köpa från staten"
Om statligt cannabis blir verklighet i det sydamerikanska landet väntas en särskild drogskatt införas. Denna skatt uppges vara tänkt att gå till missbrukares rehabilitering.
28-åriga Natalia Pereira, som ibland röker gräs, tror däremot inte att majoriteten av personerna som använder cannabis kommer att handla droger från staten.
– Personer som konsumerar kommer inte köpa det från staten. Det kommer att finnas misstro att köpa det från en plats där man måste registrera sig och att de kan flagga användare, säger hon, enligt Huffington Post.
I dagsläget är det lagligt att inneha cannabis i Uruguay.
Det är dock olagligt att sälja drogen.