STORBRITANNIEN. – Det må ha varit dålig stil att han inte knackade henne på axeln och sa 'har du någonting emot om vi gör det igen?', sa den brittiska politikern George Galloway i sin videoblogg, där han vidare fortsatte berätta att Julian Assange är oskyldig anklagad för våldtäkt, rapporterar Dailymail.
George Galloway, före detta partiledarmot och representant för det socialistiska Respectpartiet, sa i sin vlogg "Good Night with George Galloway", att Assange absolut inte våldtagit någon av de två svenska kvinnor som anmält honom, "även om deras påståenden hade varit 100 procent sanna och en kamera i rummet fångat händelseförloppet".
Han menade att det som går att läsa i förhören med kvinnorna inte på något sätt kan förknippas med våldtäkt, sett från en vettig persons synvinkel, skriver Dailymail.
Se hela vlogginlägget här: