Nyheter24
Annons

Nya uppgifter: Då väntas terrorister slå till mot Norge

Publicerad: 25 juli 2014, kl. 14:17
Tungt beväpnade norska poliser. Foto: NTB / TT

Redan på måndag ska terroristerna slå till mot Norge, uppger källor till tv-kanalen TV2.

Bakgrunden är att säkerhetstjänsten PST gjort en hotbildsanalys med slutsatsen att avslutningen av fastemånaden ramadan, Eid-Al-Fitr, infaller måndagen den 28 juli.

"Rest från Syrien"

Det var på torsdagen som PST meddelade att ett konkret terrorhot mot landet identifierats men att det fortfarande var ospecificerat. Enligt PST:s analyschef Jon Fitje Hoffmann rör det sig om en grupp som krigat i Syrien.

– PST har anledning att tro att en grupp människor har rest från Syrien i syfte att utföra en terroristattack i väst. Norge nämns specifikt, säger han till tv-kanalen.

Inget hot mot Sverige

Trots det överhängande terrorhotet mot grannlandet har svenska Säpo meddelat att det inte finns någon hotbild mot Sverige i nuläget.

– Vi har gjort en bedömning och den är att detta inte påverkar säkerhetsläget i Sverige, säger Fredrik Melder, pressekreterare på Säpo, till Aftonbladet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons