Problem för chokladälskare.
1 av 4
Problem för chokladälskare. - Foto: TT
Två av världens största företag varnar nu för rejäla underskott av choklad.
2 av 4
Två av världens största företag varnar nu för rejäla underskott av choklad. - Foto: Bertil Ericson / TT
Det har redan fått priserna att rusa.
3 av 4
Det har redan fått priserna att rusa. - Foto: JESSICA GOW / SCANPIX
Och till 2020 kommer det att vara ett globalt underskott.
4 av 4
Och till 2020 kommer det att vara ett globalt underskott. - Foto: SCANPIX SWEDEN AB / Bertil Enevåg Ericson / TT

Chocklarmet: Stor osäkerhet kring chokladens framtid

Publicerades: 17 Nov 2014, 08:17, Uppdaterades: 21 Nov 2019, 12:43

Det här är riktigt dåliga nyheter för alla som gillar choklad.


Redan för omkring ett år sedan började rapporterna trilla in – kakaon är på väg att ta slut. Något som oroade chokladälskare världen över, och de lär inte bli lugnare nu. Nu går nämligen världens största konfektyrföretag, schweiziska Barry Callebaut Group, ut och varnar för rejäla underskott på chokladfronten skriver Daily Mail.

En miljon ton kommer saknas

Tidigare har Mars varnat för samma sak, och det finns nog anledning för gottegrisar att vara oroliga. Redan i dag kostar choklad dubbelt så mycket som det gjorde för åtta år sedan, främst på grund av att efterfrågan har ökat och på att det ställts ökade miljökrav på odlandet av kakao.

Båda företagen varnar nu för ett globalt underskott på choklad till 2020 vilket i så fall kommer att leda till såväl mindre som dyrare choklad. Bara Barry Callebaut Group räknar med att sakna en miljon ton choklad år 2020, skriver Daily Mail.

"Chokladen kommer vara väldigt annorlunda"

En lösning för företagen kan vara att blanda ut chokladen med annat, till exempel frukt och nötter. Men framförallt – mer socker, då det är det billigaste sättet att fylla ut chokladen.  

– Chokladen kommer att vara väldigt annorlunda mot den choklad vi känner till och älskar i dag, sa chokladexperten Angus Kennedy till Daily Star redan förra året.

Relaterat
Senaste nytt

"Sverige viktigt för att återuppbygga Ukraina"

Nio svenska stränder prisas

1 timme sedan
Hög vattenkvalitet och ren miljö. Det är några av de kriterier som stränder som vill tilldelas den internationella utmärkelsen Blå flagg måste uppfylla. I år kommer den blå flaggan att hissas på nio svenska stränder.

Polisen i Vilhelmina rapporterar om trafikbrott

1 timme sedan
"Motorcyklist i Vilhelmina bötfälls.", skriver polisen på sin hemsida.

Polisen rapporterar om trafikolycka, Härnösand

1 timme sedan
"Polisen får in en anmälan om en viltolycka på länsväg 331, norr om Viksjö.", skriver polisen på sin hemsida.

Bältestvång i A-traktorer införs

1 timme sedan
Regeringen skärper reglerna för A-traktorer. Från den sista augusti måste den som åker i en A-traktor använda säkerhetsbälte, rapporterar Ekot i Sveriges Radio.

Polisen rapporterar om trafikkontroll, Jokkmokk

1 timme sedan
"Resultat efter trafikkontroll på riksväg 97, Mattisudden.", skriver polisen på sin hemsida.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.