Nyheter24
Annons

​Nya förslaget: 20-årsgräns på cigaretter och snus

Publicerad: 22 sep. 2016, kl. 09:54
Uppdaterad: 25 jan. 2018, kl. 08:17
Nu kan det snart vara slutrökt för unga norrmän. Foto: TT

Hur lagligt ska det egentligen vara att ta en snus eller tända en cigg? Nu vill vårt kära grannland Norge ta hårda tag mot ungdomar som gillar tobak.

I ett nytt förslag vill norska Senterpartiet nu höja åldersgränsen på snus och cigg till 20 år. Precis som i Sverige får norrmän köra tobaksprodukter dagen de fyllt 18 – men nu kan det alltså bli ändring på det, skriver Nettavisen.

– Tobak är det som bidrar mest till hälsofaror i Norge, och då kan 20-årsgräns vara ett sätt att stärka folkhälsan, säger Senterpartiets hälsopolitiska talespersen Kjersti Toppe till Nettavisen.

Om 20-årsgräns i Sverige:

Att införa 20-årsgräns för cigaretter och snus i Sverige är ingenting som drivs av något parti. Däremot driver flera partier en linje om att Sverige ska vara rökfritt 2025.

Tidigare i år bestämde riksdagen att smaksatta cigaretter, som till exempel mentolcigaretter, ska förbjudas. Läs mer om det här.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons