Helgprognos för Örebro vecka 42
Helgen i Örebro kommer att vara blåsig och regnig, med inslag av soliga perioder. Temperaturen ligger på mellan 5 och 7 grader, så det är viktigt att klä sig varmt och ta med paraplyet om du ska ut. Ha en trevlig helg!
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Fredag 20/10 bjuder på en blåsig dag i Örebro med en vindstyrka på 8.6 m/s. Det blir dock inte mycket nederbörd att räkna med, endast 0 mm regn förväntas. Istället kan vi se fram emot soliga perioder med delvis molnighet. Temperaturen kommer att ligga på 5 grader. Så se till att klä dig varmt och håll i hatten när du ger dig ut!
Lördag 21/10 fortsätter blåsten att vara påtaglig med en vindstyrka på 8.5 m/s. Denna dag kan vi förvänta oss lite mer regn, med en nederbördsmängd på 3.8 mm. Molnigheten kommer också att vara framträdande under dagen. Temperaturen ligger kvar på 5 grader, så det är fortsatt viktigt att klä sig varmt och ta med paraplyet om du ska ut och utforska staden.
Söndag 22/10 blir det något lugnare vindförhållanden i Örebro med en vindstyrka på 5 m/s. Regnmolnen hänger dock kvar och det förväntas en nederbördsmängd på 2.9 mm. Molnigheten kommer också att vara närvarande, men temperaturen stiger något till 7 grader. Så ta med regnjackan och njut av en promenad i det lite mildare vädret.
Det ser ut som att helgen i Örebro kommer att vara blåsig och regnig, med inslag av soliga perioder. Temperaturen ligger på mellan 5 och 7 grader, så det är viktigt att klä sig varmt och ta med paraplyet om du ska ut. Ha en trevlig helg!