Onsdag 5 Okt
Stockholm

TT-sportens om vecka 38/22 (24-28/9)

LÖRDAG 24 SEPTEMBER

Kommentera
Kopiera länk
Dela

FOTBOLL: Nations League, division B, grupp 4: Serbien-Sverige (20.45, Belgrad), Slovenien-Norge (18.00, Ljubljana)

+Övriga matcher: Division A, grupp 2: Spanien-Schweiz (ort ej fastställd), Tjeckien-Portugal (Prag, båda 20.45), Division B, grupp 1: Armenien-Ukraina (15.00, Jerevan), Skottland-Irland (20.45, Glasgow), Grupp 2: Israel-Albanien (20.45, Tel Aviv), Division C, grupp 2: Nordirland-Kosovo (18.00, Belfast), Cypern-Grekland (20.45, Larnaca).

ISHOCKEY: SHL: Brynäs-Luleå, Linköping-Färjestad, Örebro-Oskarshamn, Malmö-Frölunda (alla 15.15), Skellefteå-Rögle, Växjö-Timrå (båda 18.00).

ISHOCKEY: SDHL: Luleå-Leksand (12.00), Modo-Brynäs (13.00), AIK-Göteborg (15.30), SDE-HV71 (17.30).

FOTBOLL: Damallsvenskan: Häcken-Brommapojkarna, Kristianstad-Djurgården (båda 15.00), Rosengård-Vittsjö (16.00).

FRIIDROTT: Lidingöloppet (12.30, Stockholm).

ISHOCKEY: SDHL: Luleå-Leksand (12.00), Modo-Brynäs (13.00), AIK-Göteborg (15.30), SDE-HV71 (17.30).

HANDBOLL: Handbollsligan: Alingsås-Sävehof (16.00), Kristianstad-Eskilstuna Guif (17.15).

INNEBANDY: Superligan, damer: Karlstad IBF-Endre (13.00), Kalmarsund-Nacka, Malmö-Sirius (båda 15.00), Lund-Warberg IC (16.00).

INNEBANDY: Superligan, herrar: AIK-Helsingborg (13.00), Hagunda-Dalen (18.00).

VOLLEYBOLL: Elitserien, herrar: Vingåker-Habo (14.00), Falköping-Lund (14.30), Floby-Sollentuna (15.00).

VOLLEYBOLL: Elitserien, damer: Engelholm-Värnamo (15.00), Sollentuna-Örebro, Iksu-Linköping, Falköping-Lund (alla 17.00).

FOTBOLL Serie A, damer: Sassuolo-Juventus (12.30), Parma-Milan, Roma-Fiorentina (båda 14.30).

FOTBOLL: La Liga, damer: Huelva-Alhama, Madrid CFF-Las Planas (båda 12.00), Valencia-Sevilla (16.00), Real Sociedad-Betis (18.00).

FOTBOLL: Bundesliga, damer: Hoffenheim-Wolfsburg (17.55).

FOTBOLL: Ligue 1, damer: Bordeaux-Reims, Guingamp-Dijon, Soyaux-Rodez (alla 14.30).

FOTBOLL: Super League: Arsenal-Tottenham (14.30).

FOTBOLL: Elitettan: Gamla Upsala-Bergdalen, Jitex-IK Uppsala, Mallbacken-Alingsås (alla 15.00).

CYKEL: VM, landsväg: linjelopp, damer, 164,3 km (04.25, Wollongong, Australien, tom 25/9).

+ Sv delt: Julia Borgström, Hanna Nilsson och Nathalie Eklund.

TRAV: Solvalla (V75), Vaggeryd.

RIDSPORT: Int hopptävl med Global Champions Tour (New York, tom 25/9).

+Svenska ryttare: Peder Fredricson, Henrik von Eckermann, Malin Baryard Johnsson, Angelica Augustsson Zanotelli.

RIDSPORT: Int dressyrtävl (Ludwigsburg, Tyskland, tom 25/9).

+Svenska ryttare: Patrik Kittel, Malin Wahlkamp-Nilsson.

RIDSPORT: Int hopptävl (St Tropez, Frankrike, tom 25/9).

+Svensk ryttare: Petronella Andersson.

RIDSPORT: VM, fältävl och sportkörning (Pratoni del Vivaro, Italien, tom 25/9).

GOLF: Presidents Cup (Charlotte, North Carolina, tom 25/9).

GOLF: Europatouren, damer (Dromoland Caste, Irland, tom 25/9).

GOLF: Europatouren, herrar (Paris, tom 25/9).

GOLF: USA-touren, damer (Rogers, Arkansas, tom 25/9).

VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).

BASKET: VM, damer (Sydney, tom 1/10).

RODD: VM (Racice, Tjeckien, tom 25/9).

TENNIS: WTA (Tokyo (500), Seoul (250), tom 25/9)

TENNIS: Laver Cup (14.00, London, tom 25/9).

TENNIS: ATP 250 (San Diego, Kalifornien, Metz, Frankrike, tom 25/9).

HANDBOLL: Bundesliga.

ISHOCKEY: Finländska ligan.

ISHOCKEY: KHL.

FOTBOLL: League 1.

FOTBOLL: La Liga 2.

FOTBOLL: League 2.

BOWLING: Elitserien, damer.

BOWLING: Elitserien, herrar.

HANDBOLL: Allsvenskan, herrar.

BASKET: Superettan, herrar.

BASKET: Basketettan norra, damer.

INNEBANDY: Allsvenskan östra, damer.

INNEBANDY: Allsvenskan västra, damer

INNEBANDY: Allsvenskan södra, damer.

INNEBANDY: Allsvenskan norra, damer.

INNEBANDY: Allsvenskan norra, herrar.

INNEBANDY: Allsvenskan södra, herrar.

FOTBOLL: Ettan Södra.

FOTBOLL: Ettan Norra.

FOTBOLL: Division 1 Södra Götaland, damer.

FOTBOLL: Division 1 Mellersta Götaland, damer.

FOTBOLL: Division 1 Norra Götaland, damer.

FOTBOLL: Division 1 Norrland, damer.

FOTBOLL: Division 1 Södra Svealand, damer.

FOTBOLL: Division 1 Norra Svealand, damer.

FOTBOLL: Division 2 Norra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Södra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Norra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Västra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Södra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Norrland, herrar

FOTBOLL: Division 3 Västra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Mellersta Norrland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Mellersta Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Sydvästra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Nordöstra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Södra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Sydöstra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Nordvästra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Norra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Södra Norrland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Södra Götaland, herrar.

SÖNDAG 25 SEPTEMBER

FOTBOLL: Inför Nations League, träning (12.45) följt av presskonferens med Janne Andersson och spelare (14.00) och pressträff (14.30, Solna)

FOTBOLL: Nations League, division A, grupp 1: Danmark-Frankrike (Köpenhamn), Österrike-Kroatien (Wien), Grupp 4: Wales-Polen (Cardiff), Nederländerna-Belgien (Amsterdam), Division C, grupp 1: Luxemburg-Litauen (Luxemburg), Färöarna-Turkiet (Torshamn, alla 20.45), Grupp 3: Slovakien-Belarus (Trnava), Azerbajdzjan-Kazakstan (Baku, båda 18.00), Division D, grupp 1: Andorra-Lettland (Andorra la Vella), Moldavien-Liechtenstein (Chisinau, båda 15.00).

FOTBOLL: Damallsvenskan: IFK Kalmar-Piteå IF (13.00), AIK-Eskilstuna, Umeå IK-Kif Örebro (båda 15.00).

ISHOCKEY: SDHL: Luleå-Brynäs (13.00), AIK-HV71 (15.30), Djurgården-Linköping, Modo-Leksand (båda 16.00), SDE-Göteborg (16.10).

FOTBOLL: Super League: Brighton-Reading (15.00), Leicester-Aston Villa, West Ham-Manchester U (båda 16.00), Chelsea-Manchester C (17.00), Liverpool-Everton (19.00).

FOTBOLL: La Liga, damer: Atletico Madrid-Alaves (12.00), Villarreal-Barcelona (17.00), Levante-Athletic Bilbao (19.00), Granadilla-Real Madrid (21.00).

FOTBOLL Serie A, damer: Pomigliano-Como (12.30), Sampdoria-Inter (14.30).

FOTBOLL: Bundesliga, damer: Bayern München-Bremen, Turbine Potsdam-Duisburg (båda 13.00), Freiburg-Frankfurt, Essen-Meppen (båda 16.00).

FOTBOLL: Ligue 1, damer: Paris SG-Fleury (12.45).

RODD: VM (Racice, Tjeckien, tom 25/9).

+ Ev final för Eskil Borgh, öppen klass.

CYKEL: VM, landsväg: linjelopp, herrar, 266,9 km (02.15, Wollongong, Australien, tom 25/9).

+ Tobias Ludvigsson.

HANDBOLL: SHE: Västerås Irsta-Kristianstad (15.00).

VOLLEYBOLL: Elitserien, herrar: Falköping-Uppsala (14.30), Örkelljunga-Falkenberg, Södertelge-Hylte/Halmstad (båda 16.00).

INNEBANDY: Superligan, damer: TG Umeå-Falun (13.00), Pixbo-Åkersberga (14.00), Täby-Rönnby (15.30).

INNEBANDY: Superligan, herrar: TG Umeå-Kalmarsund (16.00), Gävle-Falun, Storvreta-Växjö, Linköping-Jönköping, Pixbo-Mullsjö (alla 17.00).

FOTBOLL: Elitettan: Bromölla-Älvsjö AIK (13.00), Sundsvalls DFF-Lidköping (14.00), IFK Norrköping-TG Umeå, Växjö-Rävåsens Karlskoga (båda 15.00).

TRAV: Rättvik (GS75), Jägersro Galopp, Årjäng.

RIDSPORT: Int hopptävl med Global Champions Tour (New York, tom 25/9).

+Svenska ryttare: Peder Fredricson, Henrik von Eckermann, Malin Baryard Johnsson, Angelica Augustsson Zanotelli.

RIDSPORT: Int dressyrtävl (Ludwigsburg, Tyskland, tom 25/9).

+Svenska ryttare: Patrik Kittel, Malin Wahlkamp-Nilsson.

RIDSPORT: Int hopptävl (St Tropez, Frankrike, tom 25/9).

+Svensk ryttare: Petronella Andersson.

RIDSPORT: VM, fältävl och sportkörning (Pratoni del Vivaro, Italien, tom 25/9).

SEGLING: EM, kitefoil (Nafpaktos, Grekland, tom 2/10).

FOTBOLL: Landskamp, herrar: Colombia-Guatemala (01.30, Harrison, New Jersey), Peru-Mexiko (03.00, Pasadena, Kalifornien), Nya Zeeland-Australien (04.00, Auckland).

GOLF: Presidents Cup (Charlotte, North Carolina, tom 25/9).

GOLF: Europatouren, damer (ort ej fastställd, Irland, tom 25/9).

GOLF: Europatouren, herrar (Paris, tom 25/9).

GOLF: USA-touren, damer (Rogers, Arkansas, tom 25/9).

VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).

BASKET: VM, damer (Sydney, tom 1/10).

TENNIS: WTA (Tokyo (500), Seoul (250), tom 25/9).

TENNIS: Laver Cup (14.00, London, tom 25/9).

TENNIS: ATP 250 (San Diego, Kalifornien, Metz, Frankrike, tom 25/9).

MCSPORT: Roadracing, motoGP: VM-deltävl 16 av 20 (Motegi, Japan).

HANDBOLL: Bundesliga.

AMFOTBOLL: NFL.

ISHOCKEY: KHL

BOWLING: Elitserien, damer

BOWLING: Elitserien, herrar.

HANDBOLL: Allsvenskan, herrar.

BASKET: Basketettan södra, damer.

BASKET: Basketettan norra, damer.

BASKET: Superettan, herrar.

INNEBANDY: Allsvenskan östra, damer.

INNEBANDY: Allsvenskan västra, damer.

INNEBANDY: Allsvenskan norra, damer.

INNEBANDY: Allsvenskan norra, herrar.

INNEBANDY: Allsvenskan södra, herrar.

FOTBOLL: MLS.

FOTBOLL: La Liga 2.

FOTBOLL: League 1.

FOTBOLL: Ettan Norra.

FOTBOLL: Division 1 Södra Götaland, damer.

FOTBOLL: Division 1 Norra Götaland, damer.

FOTBOLL: Division 1 Mellersta Götaland, damer.

FOTBOLL: Division 1 Södra Svealand, damer

FOTBOLL: Division 2 Norra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Södra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Norra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Västra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Södra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Södra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Nordöstra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Sydöstra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Norra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Nordvästra Götaland, herrar

FOTBOLL: Division 3 Sydvästra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Södra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Västra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Norra Norrland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Södra Norrland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Mellersta Götaland, herrar.

MÅNDAG 26 SEPTEMBER

FOTBOLL: Inför Sveriges Nations League-match mot Slovenien (Stockholm)

FOTBOLL: Nations League, division A, grupp 3: England-Tyskland (London), Ungern-Italien (Budapest), Division B, grupp 3: Montenegro-Finland (Podgorica), Rumänien-Bosnien och Hercegovina (Bukarest), Division C, grupp 4: Nordmakedonien-Bulgarien (Skopje), Gibraltar-Georgien (Gibraltar), Division D, grupp 2: San Marino-Estland (Serravalle, alla 20.45).

FOTBOLL: Damallsvenskan: Hammarby-Linköping (19.00)

BADMINTON: Badmintonligan.

TRAV: Färjestad (V64), Halmstad, Östersund.

SEGLING: EM, kitefoil (Nafpaktos, Grekland, tom 2/10).

VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).’

BASKET: VM, damer (Sydney, tom 1/10).

TENNIS: WTA 250 (Tallinn, Parma, Italien, tom 2/10).

TENNIS: ATP 250 (Seoul, Tel Aviv, Sofia, tom 2/10).

AMFOTBOLL: NFL.

ISHOCKEY: KHL.

FOTBOLL: La Liga 2.

FOTBOLL: Ettan Södra.

FOTBOLL: Division 1 Norrland, damer.

FOTBOLL: Division 3 Norra Norrland, herrar.

TISDAG 27 SEPTEMBER

FOTBOLL: Nations League, division B, grupp 4: Sverige-Slovenien (Solna), Norge-Serbien (Oslo, båda 20.45).

+Övriga matcher: Division A, grupp 2: Schweiz-Tjeckien (St Gallen), Portugal-Spanien (Braga), Division B, grupp 1: Ukraina-Skottland (Krakow, Polen), Irland-Armenien (Dublin), Grupp 2: Albanien-Island (Tirana), Division C, grupp 2: Grekland-Nordirland (Aten), Kosovo-Cypern (Pristina, alla 20.45).

ISHOCKEY: SHL: HV71-Leksand, Brynäs-Örebro, Skellefteå-Färjestad, Frölunda-Växjö (alla 19.00).

MCSPORT: Speedway, SM-slutspel: final, första matchen: Lejonen-Smederna (19.00).

HANDBOLL: Kval till European League, herrar: andra omg, första matchen: Sävehof-Montpellier, Kristianstad-Århus (båda 18.45).

ISHOCKEY: Hockeyallsvenskan: Tingsryd-Västerås (19.00).

HANDBOLL: Handbollsligan: Helsingborg-Aranäs (19.00).

BASKET: Basketligan, herrar. Fryshuset-Luleå (18.34), Södertälje-Kalmar, Köping-Umeå, Uppsala-Norrköping (alla 19.04).

TRAV: Eskilstuna (V64), Åby, Umåker.

FOTBOLL: Landskamp, herrar: Sydkorea-Kamerun (13.00 Seoul), Ecuador-Japan (13.55, Düsseldorf, Tyskland), Sydafrika-Botswana (15.00, Johannesburg), Kanada-Uruguay (18.00, Bratislava), Qatar-Chile (19.00, Wien), Saudiarabien-USA (Murcia, Spanien), Egypten-Liberia (Alexandria), Elfenbenskusten-Guinea (Amiens, Frankrike, alla 20.00), Brasilien-Tunisien (20.30, Paris), Paraguay-Marocko (Sevilla, Spanien), Algeriet-Nigeria (Bir El Djir, båda 21.00).

VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).

BASKET: VM, damer (Sydney, tom 1/10).

SKYTTE: VM, hagelgevär (Osijek, Kroatien, tom 11/10).

SEGLING: EM, kitefoil (Nafpaktos, Grekland, tom 2/10).

TENNIS: WTA 250 (Tallinn, Parma, Italien, tom 2/10).

TENNIS: ATP 250 (Seoul, Tel Aviv, Sofia, tom 2/10).

ISHOCKEY: KHL.

ISHOCKEY: Finländska ligan.

FOTBOLL: League 2.

AMFOTBOLL: NFL.

ONSDAG 28 SEPTEMBER

FOTBOLL: Kval till Champions League, damer, andra omg, andra matchen: Rosengård-Brann (18.00), Häcken-Paris SG (18.45).

+Övriga matcher: Slavia Prag-Valur Reykjavik (15.00), Villaznia-Vorskla Charkiv (16.00), Ajax-Arsenal (19.00), St Pölten-KuPS (19.15), Zürich-Sarajevo (19.30), Real Madrid-Rosenborg (20.00), Benfica-Rangers, Juventus-Køge (båda 20.30).

MCSPORT: Speedway, SM-slutspel: final, andra matchen: Smederna-Lejonen (19.00).

ISHOCKEY: SDHL: Brynäs-SDE (19.00).

ISHOCKEY: Hockeyallsvenskan: Modo-Almtuna, Östersund-AIK, Björklöven-Vita Hästen, Djurgården-Kristianstad, Västervik-Södertälje, Mora-Karlskoga (alla 19.00)

HANDBOLL: Handbollsligan: Hallby-Lugi, Skövde-Malmö (båda 19.00).

INNEBANDY: Superligan, damer: Lund-Malmö (19.30).

INNEBANDY: Superligan, herrar: Mullsjö-Linköping (19.00).

TRAV: Solvalla/Jägersro (V86), Bro Park.

FOTBOLL: Super League: Chelsea-West Ham (20.05).

FOTBOLL: Landskamp, herrar: Jamaica-Argentina (Whippany, New Jersey), Peru-El Salvador, (Washington DC, båda 02.00), Mexiko-Colombia (04.00, Santa Clara, Kalifornien).

VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).

BASKET: VM, damer (Sydney, tom 1/10).

SKYTTE: VM, hagelgevär (Osijek, Kroatien, tom 11/10).

SEGLING: EM, kitefoil (Nafpaktos, Grekland, tom 2/10).

TENNIS: WTA 250 (Tallinn, Parma, Italien, tom 2/10).

TENNIS: ATP 250 (Seoul, Tel Aviv, Sofia, tom 2/10).

ISHOCKEY: KHL.

ISHOCKEY: Finländska ligan.

FOTBOLL: Finländska nedflyttningsserien.

FOTBOLL: Finländska mästerskapsserien.

BASKET: Superettan, herrar.

FOTBOLL: MLS.

INNEBANDY: Allsvenskan norra, herrar.

BASKET: Basketettan norra, damer.

FOTBOLL: Division 3 Norra Norrland, herrar.

TT
Kommentera
Kopiera länk
Dela
Senaste nytt

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.