Nyheter24
Annons

Gustavsson fick sitt styrkebesked i drömmatch

Publicerad: 12 nov. 2022, kl. 09:31
Australiens förbundskapten Tony Gustavsson. Foto: TT

Australiska damlandslagets svenske förbundskapten Tony Gustavsson fick en drömmatch i Melbourne.Andra halvlek var bland det bästa som vi har spelat mot ett topplag, säger han efter matchen.

— Vi får inte många tillfällen att spela på hemmaplan, så vi ville göra det mesta av det och utnyttja att vi kan spela här, säger tvåmålsskytten Caitlin Foord.

Och visst utnyttjade Matildas – landslaget är uppkallat efter visan "Waltzing Matilda" – hemmamötet. Från rätt skakiga resultat har laget nu vunnit tre matcher i rad.

Kronan på verket: 4–0 mot Sverige inför över 22 000 åskådare i Melbourne.

I australiska medier beskrivs som landets största vinst mot ett topplag.

Och en fin uppvisning inför nästa års VM som spelas i Australien och Nya Zeeland.

Annons

Inför matchen pratade Gustavsson om att matchen var ett tillfälle att just ge australierna en försmak av vad man vill ge dem under VM nästa år.

— Vi såg den här matchen som en repetition inför VM, säger han i Melbourne.

Sverige inledde matchen starkt men lyckades trots flera chanser inte få avslut.

I slutet av första halvlek ändrade dock Australien sitt spel.

— Vi kämpade verkligen under första halvtimman. Vi blev för utspridda och passiva i vårt försvarsspel. De spelade igenom oss, runt oss. Sedan gjorde vi några taktiska förändringar, och det fungerade riktigt bra, säger Tony Gustavsson.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons