Nyheter24
Annons

Dahlqvist om tuffa behandlingarna: "Började gråta"

Publicerad: 24 nov. 2022, kl. 16:01
Maja Dahlqvist är skadad inför världscuppremiären i Ruka. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Maja Dahlqvist har fått en extra utmaning inför sin start i världscupens sprintpremiär. Hennes högerfot har låst sig. Ett problem hon hade redan under tävlingarna i Bruksvallarna förra veckan.

— Den har varit låst och då blir man inte lika rörlig i tekniken. Nu har den varit mer låst än vad den brukar vara, säger Maja Dahlqvist till TT.

Hon berättar att det är resultatet av en tuff träning.

— När man tränar på blir det belastning. Man blir trött muskulärt och då kommer man inte in i tekniken. Men belastar lite fel muskler. För mig blir det då oftast en fot som krånglar.

"Började gråta"

Efter tävlingarna i Bruksvallarna har Dahlqvist genomgått flera behandlingar hos bland annat fysioterapeuten Marcus Bystedt för att få rörlighet i foten till veckans världscuppremiär i Ruka. Det är behandlingar som stundtals varit tuffa.

Annons

— Jag började gråta på behandlingsbänken. Det var lite jobbigt, säger Maja Dahlqvist och avslöjar att foten inte blivit helt bra inför helgens tävlingar, som inleds med fredagens sprint.

— Det bruka komma och släppa snabbt. Men det har inte hänt. Nu kan jag inte göra fler saker. När jag åker är det bästa att inte tänka på det. I mina bästa världar hade jag varit lika bra i båda fötterna.

TT: Kommer detta att bli bra senare i vinter?

— Ja, det tror jag.

Inte i toppform

På torsdagskvällen genomgår hon fortsatt behandling av landslagets fysioterapeut som är på plats i Ruka.

Maja Dahlqvist kommer att stå på startlinjen, men med en fot som stör och med en form som inte är på topp.

— Jag känner mig inte i kanonform, men det vill jag inte göra nu. Jag fick ändå ett bra besked på sprinten i Bruksvallarna. Kunde jag köra med Emma (Ribom) och Johanna (Hagström), som är i rätt bra slag, så gjorde jag inte bort mig i alla fall.

Fakta: Världscuppremiärhelgen i Ruka

Fredag

Sprint, herrar och damer, klassisk stil, kval och finaler (klockan 10.00/12.30 svensk tid).

Lördag

10 km, klassisk stil, damer och herrar (11.00/13.30)

Söndag

20 km, fristil, damer och herrar (12.00/13.30).

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons