Fiorentinas Arthur Cabral och Milans Malick Thiaw i duell i kvällens match.
Fiorentinas Arthur Cabral och Milans Malick Thiaw i duell i kvällens match. - Foto: TT

Långt inhopp av Zlatan – men förlust för Milan

Ett nytt inhopp – och ganska långt den här gången.Zlatan Ibrahimovic, 41, fortsätter visa att han skakat av sig den svåra knäskadan och det långa speluppehållet.Men den här gången kunde han inte hjälpa Milan till poäng.


Hemma på Stadio Artemio Franchi i Florens vann Fiorentina med 2–1. Argentinaren Nicolás González visade vägen med sitt straffmål fyra minuter in i andra halvlek.

Milans tränare Stefano Pioli satsade på ett trippelbyte i den 66:e minuten och in kom Ibrahimovic, Tiémoué Bakayoko och Divock Origi.

Skälen var två:

Friska ben behövdes för att vända 0–1-underläget i Florens.

Friska ben behövs hos trion som klev av – Ismael Bennacer, Ante Rebic och Olivier Giroud – i den kommande veckans returmöte med Tottenham i Champions Leagues åttondelsfinal.

Någon större effekt gav inte bytena. Ibrahimovic var inblandad i några dueller och kom till ett avslut i jakten på en kvittering och det personliga målet att bli Serie A:s äldste målskytt genom tiderna.

Men skottet, en bredsida på tilläggstid, blev lamt och gav inte målvakten Pietro Terracciano några problem

Kort innan dess hade serben Luka Jovic skickat in 2–0 för hemmalaget.

Reduceringen och kvällens vackraste mål stod Theo Hernandez för, ett rappt skott upp i nättaket i den femte tilläggsminuten.

Milan gick in till matchen med tre raka segrar bakom sig, men tappade i och med förlusten mark till tvåan Lazio som överraskade slog ligaledande Napoli borta med 1–0 i fredags.

Matchen spelades på årsdagen av Davide Astoris bortgång den 4 mars 2018. Astori spelade för både Fiorentina och Milan och hyllades av båda klubbarnas supportrar inför och under matchen.

Astori blev 31 år.

TT
/
/
Senaste nytt

Iskall Mucolli förlängde Göteborgs fina svit

Världsstjärnan hyllar Åberg: "Helt fantastisk"

2 timmar sedan
Känslorna var lika starka som för två år sedan. Men den här gången grät Rory McIlroy glädjetårar. Efter Europas Ryder Cup-seger hyllade han svenske rookien Ludvig Åberg. Förhoppningsvis är han en del av Europas lag under de kommande 20 åren, säger den nordirländske stjärnan.

Svenskorna bänkade när Arsenal premiärförlorade

3 timmar sedan
Antiklimax för titeljagande Arsenal. I Super League-premiären hemma mot Liverpool blev det förlust, 0–1.

Sirius makalösa vändning – Degerfors kollapsade

3 timmar sedan
Sirius stod för en makalös vändning hemma mot Degerfors. Fram till den 90:e minuten låg hemmalaget under med 0–2.

Chilufya frälste Häcken – slog AIK

3 timmar sedan
Under fyra säsonger med Djurgården tog han inte en poäng mot AIK. Nu satte Edward Chilufya sina två första mål för Häcken och sänkte Solnalaget. En skön känsla. Jag har spelat så många gånger mot AIK och aldrig gjort mål förut, säger han efter 2–0-segern.

Fortsatt tungt för Almeria efter oavgjort mot Granada

3 timmar sedan
Almeria har fortfarande inte vunnit en match i La Liga i fotboll den här säsongen. Det gick inte vägen på hemmaplan mot Granada heller. 3-3 (3-0) slutade matchen på Estadio del Mediterráneo på söndagen, åttonde matchen i rad utan seger för Almeria.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.