Fiorentinas Arthur Cabral och Milans Malick Thiaw i duell i kvällens match.
Fiorentinas Arthur Cabral och Milans Malick Thiaw i duell i kvällens match. - Foto: TT

Långt inhopp av Zlatan – men förlust för Milan

Publicerades: 4 Mar, 22:52

Ett nytt inhopp – och ganska långt den här gången.Zlatan Ibrahimovic, 41, fortsätter visa att han skakat av sig den svåra knäskadan och det långa speluppehållet.Men den här gången kunde han inte hjälpa Milan till poäng.


Hemma på Stadio Artemio Franchi i Florens vann Fiorentina med 2–1. Argentinaren Nicolás González visade vägen med sitt straffmål fyra minuter in i andra halvlek.

Milans tränare Stefano Pioli satsade på ett trippelbyte i den 66:e minuten och in kom Ibrahimovic, Tiémoué Bakayoko och Divock Origi.

Skälen var två:

Friska ben behövdes för att vända 0–1-underläget i Florens.

Friska ben behövs hos trion som klev av – Ismael Bennacer, Ante Rebic och Olivier Giroud – i den kommande veckans returmöte med Tottenham i Champions Leagues åttondelsfinal.

Någon större effekt gav inte bytena. Ibrahimovic var inblandad i några dueller och kom till ett avslut i jakten på en kvittering och det personliga målet att bli Serie A:s äldste målskytt genom tiderna.

Men skottet, en bredsida på tilläggstid, blev lamt och gav inte målvakten Pietro Terracciano några problem

Kort innan dess hade serben Luka Jovic skickat in 2–0 för hemmalaget.

Reduceringen och kvällens vackraste mål stod Theo Hernandez för, ett rappt skott upp i nättaket i den femte tilläggsminuten.

Milan gick in till matchen med tre raka segrar bakom sig, men tappade i och med förlusten mark till tvåan Lazio som överraskade slog ligaledande Napoli borta med 1–0 i fredags.

Matchen spelades på årsdagen av Davide Astoris bortgång den 4 mars 2018. Astori spelade för både Fiorentina och Milan och hyllades av båda klubbarnas supportrar inför och under matchen.

Astori blev 31 år.

TT
/
/
Senaste nytt

Krisande AIK vill låna 10 miljoner av fansen

Miljonregn över Beckham – Messi-effekt i Miami

1 timme sedan
Lionel Messi ratade både oljepengar i Saudiarabien och legendarstatus i Barcelona för att bli en del av David Beckhams Inter Miami. Nu får klubben ett rejält uppsving, både på sociala medier och i biljettkassan.

Denver vann tredje finalmatchen

1 timme sedan
Jamal Murray och Nikola Djokic blev historiska när deras Denver besegrade Miami med 109–94 i den tredje NBA-finalen. Denver leder nu finalserien med 2–1 i matcher.

Guide: Allt du behöver veta inför mixedgolfen

idag 05:16
Damer och herrar möts i Europatourgolfens Scandinavian Mixed-tävling på Ullna. Här är allt du behöver veta inför tävlingen.

Grant ska försvara titeln: "Fanns en mening"

idag 05:00
För ett år sedan tog Linn Grant en överlägsen seger i Scandinavian Mixed. Den här veckan ska hon försöka försvara titeln. Spelar jag bra är jag uppe och nosar på toppen, säger 23-åringen.

Trump välkomnar golftourernas sammanslagning

idag 03:20
USA:s tidigare president Donald Trump välkomnar det överraskande beskedet om att golfens LIV- och PGA-tourer går samman, rapporterar CNN.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.