Nyheter24
Annons

40-åriga Lindahl gör comeback – i elitettan

Publicerad: 23 mars 2024, kl. 12:24
Uppdaterad: 23 mars 2024, kl. 15:52
Den tidigare landslagsmålvakten Hedvig Lindahl har skrivit på ett korttidskontrakt med Eskilstuna United i elitettan. Arkivbild. Foto: Maja Suslin/TT

"Det känns kul att komma hem och kunna ge tillbaka till min gamla klubb", säger Hedvig Lindahl i ett pressmeddelande.

40-åringen har ett förflutet i Tunafors SK (1998–2000), som tillsammans med Slagsta IK bildade Eskilstuna United 2002.

Lindahl fick lämna damallsvenska Djurgården i mitten av förra säsongen. Hon spelade 189 landskamper under drygt 20 år i landslaget, med OS-silvret 2016 och VM-silvret 2003 som höjdpunkter.

Målvakten har tidigare spelat för även Linköping, Kopparbergs/Göteborgs FC, Kristianstad, Chelsea, Wolfsburg och Atlético Madrid.

Rättad version: I en tidigare version innehöll felaktigheter kring vilka klubbar som gick samman och vilket år det var.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons