Nyheter24
Annons

Fotbollsfans döda – match avbröts

Publicerad: 11 apr. 2025, kl. 08:44
Copa Libertadores-matchen mellan chilenska Colo-Colo och brasilianska Fortaleza sparkade i gång trots att två fans dött efter sammandrabbningar med polisen utanför arenan. Matchen avbröts dock i den 70:e minuten på grund av oroligheter på läktaren. Foto: Esteban Felix/AP/TT

Två personer omkom efter att fotbollsfans drabbade samman med polis inför en match i Chiles huvudstad Santiago på torsdagen. Matchen sparkade ändå i gång men avbröts senare efter att supportrar börjat kasta in föremål på planen.

Dödsolyckan ska ha föranletts av att polisen blockerade vägen för ett hundratal fans som försökte ta sig in till Monumental-stadion för matchen mellan chilenska Colo-Colo och Fortaleza från Brasilien i Copa Libertadores, Sydamerikas motsvarighet till Europas Champions League.

De förolyckade supportrarna uppges ha hamnat under ett staket som rasat samman, säger en lokal åklagare.

— Det vi vet är att ett av staketen krossade de här två personerna och en utredning pågår nu för att se om en polisbil också hade en del i dödsfallen, säger åklagaren Francisco Morales.

Enligt vissa uppgifter ska ett polisfordon ha kört över det fallna staketet när personerna fortfarande låg under, men saken utreds.

Trots det inträffade startade matchen som planerat, men avbröts i den 70:e minuten efter att några supportrar börjat kasta in föremål på planen. Det är oklart om det var en markering mot det som inträffat utanför arenan inför matchen.

Medan Fortalezaspelarna tog skydd i omklädningsrummet försökte hemmalagets spelare lugna fansen. Domarteamet meddelade senare att matchen inte skulle återupptas.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons