VM i Prag och Ostrava slutade med ett svenskt brons, en efterlängtad medalj efter några magra år för svensk landslagshockey.
Tjeckien var för svårt i semifinalen förra året och vann med klara 7–3. Hemma i Stockholm är det svenska siktet högre ställt, men då måste Tre Kronor studsa tillbaka snabbt.
3–5 mot Kanada i tisdagskvällens gruppfinal var en påminnelse om att det finns brister att jobba med.
Jacob Markström släppte in den första pucken redan efter 18 sekunder.
— Jag har släppt in mål snabbare. Man kan inte påverka det så mycket när det hänt, men det är så klart inte optimalt.
Hans snabba analys av förlusten:
— De var lite effektivare. Det var några studspuckar. Det kunde lika gärna ha stått 3–3 och vi hade fått en "pinne" och gruppseger. Så blev det inte och det är bara att ladda om batterierna.
"Något snäpp till"
Han var också självkritisk.
— Jag kan bara prata för mig själv. Jag har något snäpp till. Jag hade önskat lite mer av mig själv. Vi ska prata och gå igenom matchen och se vad vi kan jobba på.
Samtidigt är inget förlorat.
— Man kan gräma sig över matchen i dag eller så kan man försöka lära sig av det och bygga vidare. Nu har vi Tjeckien först och det ska bli kul. En jättetuff match. Det är inte omöjligt att vi har de här (Kanada) igen längre fram, men först är det Tjeckien, säger Markström.
Svensk seger på torsdag kväll i Aviici arena och semifinal väntar på lördag eftermiddag – och antingen match om VM-guldet eller bronset på söndag.
"Det blir perfekt"
Leo Carlsson lade snabbt förlusten mot Kanada bakom sig och ser fram emot torsdag kväll.
— Kul, bara att ladda om för den matchen. Alla lag som vi kunde få möta var bra, det blir tajta matcher.
Förbundskaptenen Sam Hallam:
— Det blir perfekt, skönt att några av oss känner lite revanschkänsla. Jag tror vi har det som grupp också efter i dag. Självklart tittade vi på vad som hände förra året efter turneringen och analyserade det. Det kan vi ha med oss in i den här matchen. Sedan är det väldigt många nya spelare i båda lagen.
Tjeckien såg ut att gå mot gruppseger i Herning, men tappade 2–1 till 2–5 mot USA i sista matchen och slutade trea i gruppen efter Schweiz och USA.