AIK-mittfältaren är inte ensam om att ha ungerskt påbrå i herrlandslaget.
Sebastian Nanasi och Viktor Gyökeres kommer från familjer med ungerskt ursprung, men båda är skadade. Salétros blir det enda namnet som publiken på Puskás Aréna kan relatera till som om han vore en landsman.
— Jag var där (i Ungern) mycket på somrarna när jag var liten. Jag har lite familj och vänner där nere så det blir en speciell match, säger Anton Salétros efter landslagets träningspass på Bosön på Lidingö.
”Världens svåraste språk”
Men att prata med honom på ungerska är bortkastat.
— Det är världens svåraste språk. Jag har försökt lära mig men det är helt omöjligt.
Själv gör han ingen större sak av att spela för Sverige mot Ungern.
— När väl matchen börjar är det fotboll som ska spelas och det är som vanligt. Men jag är halvungrare så det blir nog lite speciellt före avspark.
Desto känslosammare tror Anton att det blir för pappa Laszlo.
— Han ska ner med några vänner och familj. Jag tror att det blir ett jättestort ögonblick för honom att få se sin son förhoppningsvis spela mot hans hemland.
Salétros hade möjligheten att spela för Ungern, men det var aldrig aktuellt.
— Nej, jag har inte haft de tankarna. Jag är född i Sverige och vill representera Sverige. Nu har jag fått äran att göra det, säger mittfältaren som fått mycket förtroende sedan Jon Dahl Tomasson tog över som förbundskapten i början av 2024.

Trots att det är en träningslandskamp och flera svenska stjärnor saknas, lägger Salétros stor vikt vid mötet på fredag kväll.
Viktig landskamp
— Det är viktigt inför VM-kvalet att vi gör en bra match, spelar enligt våra principer och helst tar en vinst. Även om det är träningsmatcher är det uppbyggnadsmatcher inför VM-kvalet, som är otroligt viktigt, säger han.
Salétros förlängde i vintras kontraktet med AIK till 2028. Hans längtan efter en ny utlandskarriär tycks ha svalnat något.
- Tankarna nu är att vi ska gå in i Conference League-kval med AIK, och vi har ändå chans att vara med där uppe (i allsvenskan) och det är något man vill vara med på, säger han.
29-årige Salétros har tidigare spelat för Újpest, Rostov, Sarpsborg och Caen.