För bara några veckor sedan såg Rolfö ut att vara långt från EM-spel. Då hade Barcelonastjärnan en otymplig ortopedisk stövel på vänsterfoten efter att ha skadat sig under Nations League-matchen mot Danmark den 3 juni.
Nu ser anfallaren ut att vara nära att göra sina första minuter i EM i Schweiz.
På lördagen, dagen efter Sveriges 1–0-seger i premiären mot Danmark i Genève, deltog Rolfö på hela träningen på landslagsbasen i Cham.
Kan hon rentav vara aktuell mot Polen i Luzern på tisdag? Assisterande förbundskaptenen Magnus Wikman verkar tro det.
— Här och nu känns det ju som att hon skulle kunna spela. Men hon har en bakgrund på några veckor där hon inte har kunnat träna så mycket, så det är mer det. Men hon skulle såklart vara jätteviktig om hon kan vara med, säger Wikman.
”Verkar inte tvivla alls”
31-åringen var med på alla övningar och tycktes använda sin fruktade vänsterfot obehindrat. Rolfö höll inte igen och bjöd bland annat på en patenterad rökare i krysset.
— Hon har nog redan missat en match för mycket och det märks på henne. Hon verkar inte tvivla alls i sitt sätt att spela, inte något som syns i alla fall, säger Magnus Wikman.
I nuläget verkar det snarare handla om att bromsa den svenska anfallsstjärnan.
— Ni ser precis som jag att hon vill lira. Hon vill spela mycket. Hon vill ha en viktig och avgörande roll i det här mästerskapet. Det ser man på henne. Det är härligt att se.

Osäkert med Eriksson
Desto mer osäkert ser det ut för en annan svensk nyckelspelare. Magdalena Eriksson kom inte till spel i premiären efter att ha åkt på en överbelastningsskada i EM-genrepet mot Norge förra veckan. På lördagen tränade hon bara med laget i 45 minuter innan hon gick över till individuella löpningar längs ena långsidan, utan boll. Även i den kollektiva delen av träningen höll sig Eriksson mer passiv än övriga, och deltog exempelvis inte i skottövningarna.
Men Magnus Wikman är inte orolig för Bayern München-backen.
— Det går enligt plan, tror jag. Hon tränade för fullt för inte så många dagar sedan, så hon har inte varit borta så länge. Jag tror att hon kommer vara redo att spela inom de närmaste dagarna, säger Wikman.
