David Åhman och Jonatan Hellvig stod över EM 2024 för att återhämta sig efter urladdningen i OS i Paris tidigare förra sommaren.
Nu är de svenska superstjärnorna favoriter till tredje EM-guldet. De vann både 2022 och 2023.
Nästa generation
Bakom dem stormar nästa generation fram. Jacob Hölting Nilsson, 20, och Elmer Andersson, 19, som blev U22-mästare 2024, visade med andraplatsen i Elite-tävlingen i Gstaad att de hör hemma in världstoppen.
I Düsseldorf gör de sitt första senior-EM.
— Vi hungrar alltid efter mer. Det är klart man kan tänka att man vill ta guld och det tänker vi också. Men det är en väldigt tuff turnering och vi kan inte räkna med något, säger Elmer Andersson.
Missade studenten
Vad har ni offrat för framgångarna?
— Vi har fått offra en del tid med vänner och familj. Jag missade min student när vi spelade i Malmö, det är sådana uppoffringar man gör. Senaste året har jag levt ur en resväska. Men det är inte synd om oss, vi får resa runt och spela beachvolleyboll.

Hur ser ni på konkourrensen med David Åhman och Jonatan Hellvig?
— Vi möttes en gång i Polen, det är klart att man blir konkurrenter ibland. Står vi i en utslagningsmatch, det är vi eller dem, då väljer jag mig själv och Jacob såklart. Men efter matchen är vi inte konkurrenter, vi kan samexistera bra, jag ser dem som lagkamrater.
