Ljungberg menade att Sverige inte kunde hantera Kosovos matchplan i VM-kvalmötet i Pristina. Den var enligt honom att lura upp det svenska försvaret högt upp i planen, för att sedan ställa om och kontra.
— Det var solklart från början och vi har jätteproblem, säger han i Viaplay i halvtidspausen.
Kosovo vann med 2–0 sedan Augsburgmittfältaren Elvis Rexhbecaj gjort 1–0 efter att ha satt dit sin egen retur efter en omställning. Mallorcaanfallaren Vedat Muriqi satte 2–0 med en snyggt avslut i 42:a minuten, även då efter en kontring.
Efter matchen var Ljungberg fortsatt kritisk och frågande kring den svenska prestationen. Både försvars- och anfallsmässigt.
— Vad fasen är det som går fel? säger han retoriskt i Viaplay och fortsätter:
— Jag är väldigt besviken. Jag kanske är en tråkig gammal spelare, tråkig gammal tränare, men jag försöker se på anledningarna. Det är tungt.