Neymar är med sina 79 mål på 128 landskamper Brasiliens främste målskytt genom tiderna. Men han har inte spelat i landslaget sedan i oktober 2023, då han drabbades av en allvarlig knäskada.
Den senaste tiden har Neymar fått fart på karriären igen, efter flytten hem till Brasilien och Sao Paulo-klubben Santos.
Ancelotti har hittills varit kallsinnig. Italienaren har inte tagit ut Neymar till någon av sina fyra första landskamper som förbundskapten.

Det får Ronaldo, som vann två VM-guld med Brasilien och gjorde 62 mål på 99 landskamper, att reagera. Han vill se Neymar i landslaget igen, inte minst i VM-slutspelet i Nordamerika till sommaren.
— Han är en avgörande spelare för Brasilien. Folket hoppas till 100 procent att han får åka till VM. Om han är där kommer vi absolut att göra ett bättre resultat än om han inte är där, säger Ronaldo enligt nyhetsbyrån AFP.
Carlo Ancelotti försvarade nyligen sitt beslut att inte ta ut Neymar i landslaget.
— Han behöver komma i bättre form för att kunna hjälpa landslaget och för att kunna ge sitt bästa i ett VM, sade Ancelotti.