Kosovare Asllani var osäker på framtiden i landslaget efter EM i somras, men fanns med i semifinalerna i Nations League mot Spanien.
Vid den samlingen sade mittfältsstjärnan att hon inte var säker på framtiden efter Spanienmatcherna.
Trots att Sverige missade final finns dock Asllani fortsatt med.
Däremot saknas backstjärnan Magdalena Eriksson som i söndags offentliggjorde att hon slutar i landslaget efter 123 landskamper.
”En del tårar”
Ett känslosamt besked, erkänner Gustavsson.
— Jag ska erkänna att det var en del tårar i samtalet, jag tyckte det var jättejobbigt. Inte minst för ”Magda” själv, för hennes lagkamrater och för landslaget. Vi tappar inte bara en väldigt bra fotbollsspelare, utan också en ledare och karaktär, säger han.
Flera unga spelare finns med – däribland 19-åriga Bella Andersson, Real Madrid, som kommer med då Magdalena Eriksson inte finns med.
— Det är givetvis kopplat till ”Magda”. En vänsterfotad mittback, oerhört spännande spelare med spetsegenskaper i sin vänsterfot, sin längd men framför allt sitt mod i passningsspelet, säger Gustavsson.
Ytterbacken Alice Bergström, Häcken, har också blivit uttagen efter en stark insats i U23-landslaget senast.
”Hitta en balans”
Tony Gustavsson ser bronsmatcherna mot Frankrike även som en start inför VM-kvalet som börjar i mars nästa år.
— Vi försöker hitta en balans mellan att vi vill kunna tävla kortsiktigt mot ett Frankrike som är världsklassmotståndare och blicka mot ett VM-kval där vi vill testa spelare som är spännande, säger Gustavsson.
Tony Gustavssons landslag börjar på bortaplan den 28 november i Reims och returen mot Frankrike spelas på hemmaplan, 3 arena i Stockholm, den 2 december.




