Trelleborg, som slåss för nytt kontrakt, tog emot ett Öis med sikte på att återta förstaplatsen i tabellen av superettan.
Gästerna dominerade inledningen men hade svårt att omsätta övertaget i heta målchanser. Första halvleken bjöd bara på ett avslut på mål från göteborgarna.
Matchen såg länge ut att sluta mållös, men i den 83:e minuten hittade Christoffersson rätt med ett välplacerat skott. Kort därefter kunde Tobias Sana punktera matchen med 2–0. Tre poäng och serieledningen var därmed tillbaka i Öis ägo.
På annat håll fick Västerås en drömstart borta mot Umeå. Redan efter sju minuter placerade Axel Taonsa in 1–0 i krysset. Hemmalaget kämpade sig dock in i matchen och fick till slut utdelning till 1–1.
Glädjen blev dock kortvarig för Umeå. Med en frispark av högsta klass skruvade Max Larsson elegant in 2–1 för VSK – ett mål som skulle visa sig bli matchavgörande.
Därmed hakar Västerås på i toppstriden, nu bara två poäng bakom Kalmar på andraplatsen och fyra poäng bakom Öis.