Nyheter24
Annons

Häcken vann igen – har greppet om SM-guldet

Publicerad: 4 okt. 2025, kl. 18:02
Häckens Stine Sandbech, till vänster, firar sitt 1–0-mål tillsammans med Emma Östlund under lördagens damallsvenska match borta mot Alingsås. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

Med fem omgångar kvar att spela har Häcken SM-guldet i fotboll i egna händer. Detta tack vare fjärde raka segern, 2–0 borta mot tabelljumbon Alingsås.

Det gick lite trögare än väntat för Häcken borta mot Alingsås, laget som bara tagit poäng i tre matcher och som med största sannolikhet spelar i elitettan nästa säsong.

Först på tilläggstid i den första halvlek kom 1–0-målet. Stine Sandbech har på sistone flyttats ner som mittback – en position hon inte spelat i på många år – men har inte glömt hur man skickar upp en fotboll i det bortre krysset.

Den 29-åriga danskan snappade upp en andraboll i straffområdet och med en halvvolley prickade hon de övre nätmaskorna bakom Alexandra Blom i Alingsåsmålet.

— Det sitter långt inne, men vi fortsätter jobba metodiskt och vet att det kommer. Och det gjorde det också. Det är bara att fortsätta så kommer det mer, sade Häckens Paulina Nyström till Viaplay i paus.

Det kom inte så mycket mer. Häcken hade svårt att skapa riktigt bra målchanser och det definitiva avgörandet kom inte förrän i den 83:e minuten när gästerna tilldömdes straff. Anna Anvegård satte säkert dit slutresultatet till 2–0.

Genom segern återtar Häcken den serieledning som Hammarby hade till låns i knappt ett dygn efter fredagens derbyseger mot AIK (1–0). Häcken är en poäng före Hammarby och fyra före Malmö FF med fem omgångar kvar.

Nästa lördag tar Häcken emot Hammarby i en potentiellt guldavgörande match.

I damallsvenskans nedre del ska det till ett smärre mirakel för att Alingsås ska hänga kvar. Det är elva poäng upp till Rosengård på kvalplats.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons