Nyheter24
Annons

Uppgifter: Förbundet överens med Graham Potter

Publicerad: 18 okt. 2025, kl. 15:22
Graham Potter är allt närmare att ta över som svensk förbundskapten, skriver Expressen. Arkivbild. Foto: Dave Shopland/AP/TT

Det har tidigare rapporterats om att Graham Potter varit förbundets huvudspår i jakten på ny förbundskapten efter avskedandet av Jon Dahl Tomasson för fyra dagar sedan.

Nu är parterna också muntligt överens efter att tidigare i veckan varit i kontakt. Men än så länge är inget kontrakt påskrivet, skriver kvällstidningen.

Kontraktet lär sträcka sig fram till mars, då Sverige kan spela ett eventuellt VM-playoff, med målet att ta landslaget till VM 2026 i Nordamerika, uppger Expressen.

50-årige Potter har tidigare tränat klubbar som Chelsea, Brighton och West Ham i Premier League, och slog igenom som tränare för Östersund när han förde klubben till en cuptitel och Europa League.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons