Nyheter24
Annons

Häcken närmar sig SM-guldet – ”Bajen” hakar på

Publicerad: 19 okt. 2025, kl. 16:01
Uppdaterad: 19 okt. 2025, kl. 17:59
Häckens Monica Jusu Bah. Arkivbild. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

Efter segern mot trean Hammarby i förra omgången har Häcken SM-guldet i egna händer.

Pressen verkar inte vara något som stör Hisingslaget.

Brommapojkarna på bortaplan var inget bekymmer. Redan i halvtid ledde serieledarna med 3–0, där landslagsaktuella Monica Jusu Bahs långskott i den sjunde matchminuten öppnade målprotokollet.

— Chockad var jag absolut. Chockad och jättetacksam, sade 21-åringen till Viaplay i paus om att hon i veckan blev uttagen i nya förbundskaptenen Tony Gustavssons första landslagstrupp.

Målfesten fortsatte i den andra halvleken. Häckenanfallaren Anna Anvegård gjorde mål för femte allsvenska matchen i rad. Resultatet skrevs till hela 6–0.

Ligatrean Hammarby svarade på Häckens seger med att själva ta tre poäng på bortaplan mot Vittsjö. Men det var först i den 67:e matchminuten som bortalaget lyckades spräcka målnollan genom ett långskott från norska mittfältaren Vilde Hasund.

Med knappt en minut kvar säkrade Emilie Joramo segern för Hammarby med 2–0-målet, och laget klättrade därmed förbi Malmö FF på bättre målskillnad.

Häcken leder serien med fyra poäng med tre omgångar kvar att spela.

Fakta: Guldstriden i damallsvenskan

Topp tre i damallsvenskan:

1) Häcken, 55 poäng, 23 matcher, (+62 i målskillnad).

Sista tre matcherna: 1/11 Linköping (h), 8/11 Djurgården (b), 16/11 Piteå (h).

2) Hammarby, 51 poäng, 23 matcher (+40).

Sista tre matcherna: 2/11 Norrköping (h), 8/11 Alingsås (b), 16/11 Brommapojkarna (h)

3) Malmö FF, 51 poäng, 23 matcher (+26).

Sista tre matcherna: 2/11 Piteå (h), 8/11 Norrköping (b), 16/11 Vittsjö (b).

Kommentarer

Annons
Annons
Annons