Nyheter24
Annons

Överlägsen Ruud vann Nordic Open: ”En dröm”

Publicerad: 19 okt. 2025, kl. 16:21
Uppdaterad: 19 okt. 2025, kl. 16:48
Norges Casper Ruud efter att ha vunnit singelfinalen i Nordic Open mot Frankrikes Ugo Humbert. Foto: Nils Petter Nilsson/TT

För fyra år sedan vann Casper Ruud den andra ATP-turneringen på svensk mark, på gruset i Båstad.

Men det här var hans första seger i Kungliga tennishallen – och hans första inomhus på hardcourt – och detta efter en ensidig final.

— Det har varit en liten dröm att vinna här. Jag har vunnit Båstad tidigare och nu har jag två titlar i Sverige så det känns fantastiskt, säger Casper Ruud till SVT.

Norrmannen bjöd Stockholmspubliken på bländande tennis och körde över fransmannen Ugo Humbert i två raka set, 6–2, 6–3.

Framför allt i eget servegame var Ruud helt enastående. 26-åringen förlorade bara tre poäng i egen serve på hela matchen.

— Det var en fantastisk match från första till sista poäng. Allt gick ju in. Och taktiskt var det också väldigt bra. Jag är otroligt nöjd och ska njuta av det här nu, säger Ruud.

Ugo Humbert tog sig till final efter att ha vunnit semifinalen mot Holger Rune på walkover, när dansken skadade sig. På söndagen bekräftade Rune att han slitit av hälsenan och kommer att bli borta från tennisen ”ett bra tag”.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons