Född 2007 är Felicia Schröder den spelare som gjort överlägset flest mål den här säsongen med sina 30 mål. Det är 14 mål fler än skytteligatvåan Ellen Wangerheim från Hammarby, som gjort 16.
— Det är en milstolpe såklart, det är det (mål) jag strävar efter när jag är ute på planen. Och jättekul att få sätta 30 i dag och att få guldet i våra händer, säger Schröder.
Men hennes egna supersäsong ser hon inte som den avgörande faktorn i Häckens guldvinnarlag.
— Vi är en så stark grupp. Vi har kul tillsammans på och utanför planen och vi är otroliga bara, säger Schröder.
Pikar Hammarby
Häcken inledde säsongen svagt med två raka förluster, bland annat mot nykomlingen Malmö FF i premiären på hemmaplan. Redan då skrev kritiker av Häcken från guldstriden.
Efter säkrandet av titeln sjöng Häcken-spelarna en ramsa riktad mot Hammarby, som med största sannolikhet slutar tvåa i damallsvenskan.
— Det är många som pratade när vi hade en svår start, och de kan fortsätta tro att vi inte kommer vinna men här står vi nu, säger Schröder.

”Hela staden kommer höra”
Nu väntar en natt av festande och firande i Stockholm innan bussresan hem under söndagen.
— Det blir mycket skrik, dans, jag tror hela staden kommer höra oss.
En majoritet av Häcken-spelarna instämmer i att Monica Jusu Bah är ”bäst på fest” i laget, men Schröder tror sig inte ligga långt bakom.
— Jag gillar att dansa och jag gillar att sjunga. Det blir fest, det blir det, säger Schröder.
Festplanerna
Den tidigare landslagsspelaren Anna Anvegård avslöjar planerna.
— Det kommer bli roligt. Vi ska till hotellet och käka och sen ska vi dra ut. Känner jag laget rätt kommer det bli en lång natt, vi får se vilka som kommer med bussen i morgon när vi ska hemåt.
— Jag brukar vara den som får ta hand om de som är ute och slirar allt för mycket, det behövs sådana också, men jag kan ha kul ändå, säger Anvegård.




