Nyheter24
Annons

Elanga: ”Vi bygger på något bra”

Publicerad: 15 nov. 2025, kl. 23:45
Anthony Elanga med ett inlägg i VM-kvalet mot Schweiz. Foto: Cyril Zingaro/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Newcastle-spelaren slog inlägget som till slut hamnade vid Benjamin Nygrens fötter – och ledde till 1–1-målet efter 33 minuter på Stade de Genève.

Sedan var det det roliga över för Sverige.

Landslaget tappade spelet i andra halvlek och 1– 1 blev snabbt en förlust med 1–4. Trots många baklängesmål anser Anthony Elanga att det finns positiva delar att ta med sig från första matchen med nye förbundskaptenen Graham Potter.

— Vi har inte haft många träningar med Graham... Vad vi kan se just nu: Vi bygger på något bra, vi kan bara fortsätta jobba hårt och lyssna på hur Graham vill att vi ska spela, säger han.

— Vi har jobbat på att vara kompakta och sedan när vi får bollen… Det är de här smådetaljerna, om vi bara kan fortsätta jobba hårt på dem så kan vi göra två-tre mål i första halvlek.

Elanga gillar landslagets första halvlek och är inne på att andra borde ha varit bättre, men att det trots allt är en resa fram till att det gäller på riktiga.

— Vi ska ge oss en bra och positiv atmosfär så att vi är redo för playoff i mars. Vi ska bara bygga vidare och göra det bättre, säger han.

Nästa chans för att få spelet att stämma bättra är på tisdag, då kvalgruppen avslutas med hemmamötet mot Slovenien. I mars väntar som sagt playoff tack vare segern i Nations League.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons