— Såklart jättetråkigt att missa stafetterna under helgen, men samtidigt är jag glad att det inte är några individuella tävlingar jag missar, säger Öberg.
På lördagen drar världscupsäsongen igång och i damernas stafett kommer Sverige att ställa upp med Johanna Skottheim, Anna Magnusson, Ella Halvarsson och Hanna Öberg.
Storstjärnan Elvira Öberg – som var med när Sverige vann stafettpremiären i fjol – säger att hon har varit ”lite hängig i några dagar” och väljer därför att avstå helgens lopp.
— Jag har varit lite för dålig för att kunna träna men jag har vilat i tre dagar nu och det är förhoppningsvis bättre nu, säger hon.
I herrstafetten ställer Sverige upp med Viktor Brandt, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma och Sebastian Samuelsson.
Damernas stafett startar klockan 13.15 och herrarna kör 16.55.
På söndag körs singelmixedstafett och mixedstafett. Sveriges lag tas ut först på lördagen. Första individuella loppet avgörs på tisdag.




