Tomas Axnér ålder – hur gammal är han?
Den före detta handbollsspelaren, och nuvarande handbollstränaren Tomas Axnér, föddes den 30 november 1969. Det betyder att han blir 57 år vintern 2026.
Tomas Axnér längd – hur lång är han?
Exakt hur många centimeter Tomas Axnér mäter är inte känt.
Tomas Axnér klubbar – var spelade han handboll?
Tomas Axnér har spelat i följande klubbar under den aktiva handbollskarriären, enligt Playmakerstats:
- Lödde HK
- IK Wargo
- Pölsemannen HK
- H43 Lund
- Lugi HF
- VfL Gummersbach
- GWD Minden
- Trelleborg HBK

Är Tomas Axnér förbundskapten för det svenska damlandslaget i handboll?
Ja, Tomas Axnér har varit förbundskapten för det svenska landslaget i handboll sedan 2020. Han gjorde sin allra första match vid tränarbänken den 1 oktober 2020.
Totalt har det blivit åtta mästerskap vid rodret för det svenska landslaget i handboll:
- EM 2020
- OS 2021
- VM 2021
- EM 2022
- VM 2023
- OS 2024
- EM 2024
- VM 2025
Hösten 2025 meddelade dessutom förbundet att Axnér förlängt sitt kontrakt med landslaget. Han skrev då nämligen på ett kontrakt över 2028 och kommer därför träna landslaget i ytterligare fyra mästerskap, som är:
- EM 2026
- VM 2027
- OS 2028
- EM 2028
– Det här landslaget ligger nära hjärtat och jag är stolt över att få vara en del av det, sa han i ett pressmeddelande i september 2025.
Den stora drömmen är att ta en medalj med Sverige.
– Lusten och drömmen om att ta en medalj är förstås stor och en bidragande orsak till att vilja fortsätta jobba hårt. Jag vet att spelarna har samma dröm och längtan.
Vilka lag har Tomas Axnér tränat?
Tomas Axnér har en gedigen karriär som handbollstränare under många år, i roller som både assisterande tränare samt huvudtränare. Han har tränat följande lag:
- H43 Lund
- Lugi HF
- Sverige
- Team Esbjerg

Tränar Tomas Axnér danska klubben Esbjerg i dag?
Ja, sedan 2024 är han tränare för klubblaget Team Esbjerg. Han skrev då på ett kontrakt till sommaren 2027, något Handbollslandslaget skrivit om.
– Att stå på golvet dagligen kommer att gynna mig i mitt arbete som förbundskapten, sa han då.
Som klubblagstränare för det danska storlaget Esbjerg, samtidigt som han är förbundskapten för Sverige, har resulterat i att kritik riktats mot Axnér.
Danska supportrar har nämligen anklagat svensken för att föredra svenska spelare i det danska klubblaget.
”De svenska spelarna fick spela för att stärka det svenska landslaget inför VM” och ”Det finns ett stort problem, det problemet heter Tomas Axnér. Hur långt tålamod ska han få?”. Det har varit kommentarer han fått utstå.
– Ibland är det ganska onyanserat och trollaktigt. Klart att det är en tråkig del av jobbet att få ett drev emot sig, har han sagt till Sportbladet.
Det började blåsa rejält kring tränaren under hösten 2025 då Esbjerg förlorade mot det rumänska laget Gloria Bistrita.
– Det är klart att man fattar mekanismerna när man är i den här typen av klubbar. Men jag har har jag inte fått någon indikation från klubbledningen eller ägarna att de har någon slags misstro. Jag känner inte att jag inte har ett stöd därifrån.
Har Tomas Axnér fru eller sambo?
När Axnér tog över rollen som förbundskapten 2020 berättade han för SVT att han var gift med sin fru.
Huruvida så fortfarande är fallet är inte allmänt känt.
Tomas Axnér familj – har han barn?
Ja, i samma intervju med SVT meddelade Tomas Axnér att han har tre barn.
– Den filosofin vi har i Lugi med talangutveckling, ett närodlat ungt lag som kan flyga, det är ett projekt som det finns vemod att lämna. Samtidigt är det nya jobbet ett jobb som gör att jag kan bo kvar hemma, min familj behöver inte flytta och det spelar också in. Jag är inte ensam utan har tre barn och en fru också, sa han inför att han skulle kliva in i rollen som förbundskapten.
Vem är Tomas Axnérs dotter Tyra Axnér?
Tyra Axnér är handbollssepalre i den danska klubben Nykøbing Falster Håndboldklub samt det svenska landslaget. Således tränas hon av Tomas Axnér i Sverige som också är hennes pappa.

Under VM 2023 var Tyra Axnér ifrågasatt men presterade bra i bronsmatchen, något som inte gick obemärkt förbi hos pappa, tillika förbundskapten Tomas.
– Vi fick in en spelare som kunde öppna det danska försvaret och fick dem att spela på ett sätt som de helst inte vill. Det är imponerande av Tyra att göra en sådan match som hon gör med den lilla erfarenhetsbank hon har, sa han till Sportbladet efter matchen och fortsatte:
– Hon kom inte riktigt in i turneringen. Hon förstod inte sin roll riktigt, att hon inte bara var här som skytt. Det var otacksamt för henne att bara komma in och banka det första hon gjorde och så hade hon mycket ribb- och stolpskott på det. Men jag har sett en gryende form på henne och hur hon blivit tryggare under turneringen.
Hur det är att träna sin egen dotter, samtidigt som de båda representera Sverige, svarade han så här om:
– Klart jag också är hennes pappa och känner henne väl. Jag vet mycket väl hur hon kan känna när det inte går bra. Men jag vet också hur bra hon är när det fungerar för henne. Det jag sagt till henne sedan hon var 15–16 år och började träna med Lugis a-lag är att hon ska hela tiden ska tänka på var hon ska vara och vilken spelare hon ska vara när hon är 25 år gammal. Den mentala biten är en viktig del för henne. Hon kan skjuta och har bra spelförståelse. Får hon allt på plats kan hon bli en riktigt bra handbollsspelare.
Mamma till Tyra är Gaëlle Chiaberge, något Nyheter24 tidigare skrivit om.
.jpg)




