Nyheter24
Annons

Iran och Egypten i Pride-match i VM

Publicerad: 8 dec. 2025, kl. 21:11
En prideflagga vajar över fotbollsarenan Lumen Field i Seattle för några år sedan. Arkivbild. Foto: Elaine Thompson/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

”Pridematchen har skapats för att fira och medvetengöra Pride-evenemang i Seattle och över hela landet och har planerats långt i förväg”, säger en talesman för evenemanget till Outsports.

Matchen spelas den 26 juni och sammanfaller med stadens Pridehelg.

Den lokala organisationskommittén i Seattle poängterar på sin webbplats att Fifa (Internationella fotbollsförbundet) inte har något att göra med Pridematchen utan att det är den lokala arrangören som står bakom den.

När VM spelades i Qatar 2022, där homosexualitet också är förbjudet, ville bland annat Danmark, Tyskland och England spela med ”One Love”-armbindel – som en hyllning till hbtqi-rörelsen – men Fifa förbjöd det.

Seattle står som värd för sex matcher under herr-VM.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Iran och Egypten i Pride-match i VM