Nyheter24
Annons

Möregårdh förlorade finalen: ”Han var lite för bra”

Publicerad: 14 dec. 2025, kl. 07:58
Truls Möregårdh i samband med tävlingen i Malmö tidigare i år. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson / TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Japanen vann med 4–2 i set (11–8, 5–11, 11–9, 10–12, 14–12,11–2) och efter förlusten i Hongkong var Truls Möregårdh en ovanligt samlad förlorare.

— De är få gånger ni ser mig så här efter en förlust, jag brukar vara väldigt arg och besviken. Men jag vet inte, det känns som att jag testade allt och gjorde det jag kunde, säger han till SVT.

Missade setbollar

Det blev en jämn final mellan världsfyran Truls Möregårdh och världsfemman Tomokazu Harimoto. De tog vartannat set till 2–2. I det femte hade svensken flera setbollar, men japanen kom tillbaka och vann med 14–12. I det sjätte hade Möregårdh inget att sätta emot, han vann bara två bollar.

Om det kändes som att femte set avgjorde matchen?

— Ja, det gjorde det ju tydligen. Jag tyckte jag var redo för sjätte set ändå, men då var han bara för jävla bra, säger Möregårdh.

Han gick till final utan att behöva spela en endaste boll. Motståndaren i semifinalen tidigare på dagen, kinesiske världsettan Wang Chuqin, tvingades lämna walkover.

— Jag såg på uppvärmningen att han hade ont i ryggen, det såg hemskt ut. Jag vet av erfarenhet att det är omöjligt att spela.

Fantastiskt år

En seger i WTT-slutsplet hade inneburit en perfekt avslutning på säsongen där han förutom EM-brons även har vunnit två tävlingar på världstouren i år, i Malmö och i Montpellier.

— 2025 är ju helt fantastiskt såklart, det hade nästan varit för bra för att vara sant att vinna den här tävlingen också, säger Möregårdh till SVT.

Han får runt 400 000 kronor (44 000 dollar) för andraplatsen i Hongkong.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons