Nyheter24
Annons

Möregårdh klar för final – världsettan lämnar WO

Publicerad: 14 dec. 2025, kl. 07:58
Truls Möregårdh i samband med tävlingen i Malmö tidigare i år. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson / TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Motståndet var svårast möjliga, utgången lättast tänkbara. Utan att behöva spela en enda boll är nu Truls Möregårdh klar för finalen i Hongkong sedan Wang Chuqin först klivit in i pingishagen för att värma upp, sedan omedelbart försvunnit därifrån igen. I stället tilldelades Möregårdh segern på walkover.

— Det är tråkigt, ett konstigt scenario. Han är en världsstjärna och jag har laddat för det här, säger den svenske stjärnan till SVT.

Fick ryggproblem

Enligt Radiosporten ska anledningen till det plötsliga återbudet ha varit någon form av oväntat ryggproblem hos kinesen.

— Det är de uppgifterna vi har fått. Man ser också på inmarschen att han är väldigt stel och går väldigt konstigt. Det är någon form av ryggskada, säger Radiosportens expertkommentator Ulf ”Tickan” Carlsson till TT.

Först spelare, därefter förbundskapten och numera som expertkommentator har ”Tickan” Carlsson varit en del av och följt världspingisen under flera decennier. Scenerna i Hongkong under morgonen beskriver han som ”väldigt ovanliga”.

— Särskilt långt in i turneringen. Det kan hända i tidiga omgångar, men så här långt fram i turneringen och stora matcher... det är väldigt sällsynt, säger han om det plötsliga återbudet.

Ett antiklimax

För publiken i Hongkong blev det hela samtidigt ett gigantiskt antiklimax. Wang Chuqin är bordtennisens absolut största stjärna och matchen var tänkt som en repris på spelarnas klassiska OS-match i Paris där svensken stod för en jättesensation och vann.

Nu får i stället Möregårdh möta Tomokazu Harimoto, Japan, som i sin tur slog ut Lin Shidong, Kina, vilket innebär att finalen spelas helt utan kinesisk inblandning.

— Normalt sett inför en final har båda samma förutsättningar, jag tror det här kan vara en fördel för Truls, särskilt som Harimoto fick spela en stentuff match, säger ”Tickan” Carlsson.

För Möregårdhs del skulle en seger i WTT-slutsplet innebära en perfekt avslutning på säsongen där han förutom EM-brons även vunnit två tävlingar på världstouren i år, i Malmö och i Montpellier.

Vinnaren får dessutom motsvarande 750 000 kronor i prispengar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons